EC Group prodává dvacetimiliardové portfolio špatných úvěrů
Společnost EC Group se počátkem roku 2006 rozhodla ve výběrovém řízení prodat velkou část svých pohledávek, které nakoupila v minulých letech. Celková nominální hodnota portfolia, jež je rozděleno do dvou částí (konkurzní a nekonkurzní), převyšuje 20 miliard korun. Do obou výběrových řízení se přihlásili obvyklí soutěžící o balíky pohledávek v České republice, tedy velcí hráči trhu, jako například Global Financial Restructuring Czech patřící americkému koncernu General Electric, AB – Credit ze skupiny PPF, Deutsche Bank a společnost Matco z rakouské finanční skupiny Gutmann, ale údajně i některé hedgeové fondy. Zájemci svoje závazné cenové nabídky měli podat do 31. března, tedy do minulého pátku. Vyplývá to z informací týdeníku EURO.
Nejde o výprodej.
Dostupné informace říkají, že nabízené pohledávky pocházejí zejména z portfolia České konsolidační agentury, Agrobanky Praha, a. s., v likvidaci, EKOAGROBANKY, a. s., v likvidaci, Union Banky, a. s., v likvidaci, AGB – leasingu Praha, a. s., v likvidaci, společnosti IMOB, Arta Real a dalších společností.
Mezi věřitele patří nejen firma EC Group, ale údajně i společnosti zaregistrované na Kypru či v Nizozemsku. Jedním z nich má být i firma Frenn Trading, zaregistrovaná v Nizozemsku, kam společnost EC Group vyvedla pohledávky, které koupila v listopadu 2002 od České konsolidační agentury. Celková nominální hodnota tohoto balíku byla 38 miliard korun a EC Group za něj nakonec zaplatila zhruba 3,1 miliardy korun.
Tato chystaná transakce však pravděpodobně neznamená, že by EC Group, který ovládají Pavel Šimek a bývalý člen finanční skupiny Motoinvest Jan Dienstl, vyprodávala celé svoje pohledávkové portfolio, které získávala v uplynulých letech. Do dvou prodávaných velkých balíků pravděpodobně nevložila všechny pohledávky a lukrativní nemovitosti. EC Group byla v minulosti spojována s někdejším vůdčím představitelem Motoinvestu Pavlem Tykačem. Týdeník EURO má však informace, že tento finančník svoje pohledávky v současné době neprodává.
Dobré načasování.
To, že jeden z největších hráčů najednou prodává tak velké množství pohledávek, není pro české finanční kruhy překvapivé. Trh s pohledávkami je v současné době nahoře, svědčí o tom zejména obchody České konsolidační agentury, která prodává špatné úvěry s nečekaně vysokým výnosem pro stát. Na druhé straně pro společnosti, jako je například EC Group, dlouhodobé držení pohledávek není výhodné, protože náklady na jejich financování jsou vysoké (zhruba patnáct procent p.a., ne-li více) a banky jim na to obvykle nepůjčují peníze.
Předmětem výběrového řízení na výběr osoby, se kterou EC Group následně uzavře rámcovou smlouvu o postoupení pohledávek v bloku konkurzním, je zhruba 400 dlužníků, přičemž celková výše pohledávek je více než devět miliard korun. V případě bloku nekonkurzního jde zhruba o 880 dlužníků a celková výše pohledávek se pohybuje kolem jedenácti miliard korun. EC Group pro tato výběrová řízení nepoužívá žádného poradce, soutěž organizovala sama.
Rozhodne nejvyšší cena.
Přihlásit se do těchto dvou tendrů měla možnost každá osoba, která splnila základní kvalifikační kritéria prodávajícího. Těmto zájemcům umožnila EC Group seznámit se s informacemi o postupovaných pohledávkách prostřednictvím nosičů dat, jež obsahovaly elektronické kopie dokumentů vztahujících se k postupovaným pohledávkám.
Nabídky v obou výběrových řízeních měli zájemci podat 31. března 2006. Nabídky účastníků, kteří dle hodnocení EC Group splní veškeré požadované podmínky, budou dále hodnoceny na základě jediného kritéria, kterým je výše celkové nabízené ceny za pohledávky navrhovaná jednotlivými účastníky výběrových řízení.