Menu Zavřít

Dieselgate: Nejvyšší soud odmítl dovolání majitelů aut koncernu Volkswagen

13. 10. 2020
Autor: Repro Strategie

Kauza, v níž jde o více než půlmiliardovou náhradu škody, míří zpět k Obvodnímu soudu pro Prahu 8. Ten by měl po úvodních procesních pochybeních znovu začít rozhodovat o podstatě věci.

Nejvyšší soud v rozhodnutí z konce srpna odmítl odvolání společností Safe Diesel a Support Diesel, které zastupují 2435 vlastníků vozů koncernu Volkswagen. Těch se dotkla pět let stará kauza Dieselgate. Jejich automobil obsahoval software, který dokázal údajně nezákonně manipulovat s emisemi. Věc se nyní vrací k soudu prvního stupně, který by měl nově rozhodnout o tom, jestli spotřebitelé mají právo na náhradu škody vůči automobilkám Volkswagen či Škoda.

Obsah rozhodnutí týdeníku Euro potvrdil právní zástupce Volkswagenu Robert Němec. „Nejvyšší soud odmítl dovolání, protože nebyly splněny podmínky pro vydání rozsudku pro uznání,” uvedl Němec.

Společnosti Safe Diesel a Support Diesel se dovolaly k Nejvyššímu soudu poté, co neuspěly u Městského soudu v Praze, který zrušil předchozí rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8. Ten přitom původně dal oběma zprostředkujícím společnostem zapravdu a nárok spotřebitelům uznal i díky rozsudku pro uznání, kterým odsoudil Volkswagen, aniž by koncern měl možnost se k žalobě vyjádřit.

Každý ze spotřebitelů by si podle rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 8 přišel na náhradu škody ve stejné vyši 220 tisíc korun. Právě kvůli procesním pochybením soudu prvního stupně se rozhodnutí věci samotné protáhlo. 

„Teď se teprve začne jednat o podstatě sporu, tedy o konkrétních nárocích spotřebitelů,” řekl týdeníku Euro František Honsa, advokát z kanceláře BBH zastupující společnost Safe Diesel, který taktéž potvrdil doručení rozhodnutí Nejvyššího soudu. Dosud vyšší soudy rozhodovaly pouze o tom, zda se německý Volkswagen vyjádřil v prvoinstačním sporu včas, či ne. 

MM25_AI

Společnost Safe Diesel ale bude muset podle rozhodnutí Nejvyššího soudu vyčíslit každý jednotlivý nárok spotřebitelů konkrétní částkou, nikoli už „paušálem” ve výši 220 tisíc korun. V tom byla podle Nejvyššího soudu původní žaloba společnosti vadná.

  • Našli jste v článku chybu?