Menu Zavřít

K získání práce v technologickém sektoru už díky umělé inteligenci žádný vysokoškolský titul nepotřebujete, míní šéf AI v IBM

4. 1. 2024
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Rozvoj umělé inteligence může podle mnohých odborníků v následujících letech výrazně ovlivnit celý pracovní trh
  • Šéf oddělení umělé inteligence v IBM Matthew Candy nyní uvedl, že k práci v technologickém sektoru už podle něj nebude potřeba vysokoškolské vzdělání
  • I další experti pak zmiňují, že namísto technických znalostí bude kladen stále větší důraz na měkké dovednosti

Pokud chcete získat práci v technologickém odvětví, už nebude nutné, abyste měli odpovídající vysokoškolské vzdělání. Myslí si to alespoň šéf oddělení umělé inteligence (AI) ve firmě IBM Matthew Candy. V rozhovoru pro časopis Fortune totiž uvedl, že rozvoj AI výrazně zjednoduší vytváření mnoha různých produktů, a to i pro lidi bez dosud nezbytných technických znalostí a dovedností.

„Rychlost, s jakou budou lidé schopni přijít s nápadem, otestovat jej a něco vyrobit, bude brzy opravdu výrazně vyšší. K takovéto práci už navíc nebude potřeba mít vysokoškolské vzdělání v oboru informatiky,“ nechal se slyšet Candy.

Aktuální vzestup umělé inteligence klade podle zkušeného odborníka důraz především na měkké dovednosti, jako je kritické a kreativní myšlení. Právě lidé s těmito schopnostmi budou v následujících letech velmi žádaní. „Dotazování, kreativita a inovace budou nesmírně důležité. Myslím si totiž, že AI uvolní více kapacity pro kreativní myšlenkové procesy,“ vysvětlil Candy.

Životnost vysokoškolských titulů se snižuje

Velké změny v požadavcích na zaměstnance se nemají týkat pouze technologického sektoru. Candy řekl, že pokroky v technologii zabývající se generováním obrázků a fotografií s pomocí umělé inteligence by mohly ovlivnit i osoby pracující v uměleckém odvětví.

Přínosy umělé inteligence v byznysu převažují nad riziky, shodují se vrcholoví manažeři z celého světa
Přečtěte si také:

Přínosy umělé inteligence v byznysu převažují nad riziky, shodují se vrcholoví manažeři z celého světa

„Lidé budou částečně schopni převzít roli designérů. Už prostě nebudete muset být grafickým designérem z povolání a mít umělecké vzdělání k tomu, abyste tyto věci mohli dělat,“ uvedl manažer.

S jeho názory přitom souhlasí i další zkušení odborníci. Třeba viceprezident společnosti LinkedIn Aneesh Raman nedávno v rozhovoru pro podcast Microsoftu Worklab zmínil, že vzestup umělé inteligence bude podle něj klást mnohem větší důraz na měkké dovednosti než na ty technické: „Životnost různých vysokoškolských titulů se v poslední době dramaticky snižuje.“

bitcoin_skoleni

Změny můžou zasáhnout přes 300 milionů míst

Na výrazné změny pracovního trhu způsobené rozvojem umělé inteligence upozorňují rovněž analytici globální investiční společnosti Goldman Sachs. Podle nich může AI v budoucnu negativně ovlivnit více než 300 milionů pracovních míst v mnoha různých sektorech.

Obavy učitelů se nenaplnily. Spuštění ChatGPT ke zvýšení počtu podvodů na středních školách nevedlo, zjistili vědci ze Stanfordu
Přečtěte si také:

Obavy učitelů se nenaplnily. Spuštění ChatGPT ke zvýšení počtu podvodů na středních školách nevedlo, zjistili vědci ze Stanfordu

Podobný názor zjevně zastává i vedení IBM. To loni v květnu uvedlo, že pozastaví nábor na pracovní pozice, které by technologie AI mohla v budoucnu nahradit. „Dovedu si představit, že 30 procent z těchto poptávaných pozic může být během příštích pěti let nahrazeno umělou inteligencí nebo zavedením automatizace,“ řekl tehdy pro Bloomberg generální ředitel společnosti Arvind Krishna.

  • Našli jste v článku chybu?