Za projektem Big Launcher stojí dva vývojáři – Jan Husák a Daniel Kuneš
Jejich nápad vznikl o víkendu, kdy Daniel vyvinul aplikaci pro Janovu maminku, která potřebovala nový telefon. Tehdy na trhu nebyl takový, který by jí vyhovoval.
Aby bylo ovládání co nejsrozumitelnější, rozhodli se pro chytrý telefon, který zjednodušili pomocí aplikace. U víkendového melouchu nezůstalo, aplikace se rozrůstala a další funkce přibývaly. Do první verze, kterou uvedli na trh, uplynulo půl roku. Teď se Jan Husák a Daniel Kuneš věnují vývoji aplikace na plný úvazek. Získali podporu od globálního startupového akcelerátoru Wayra, který provozuje společnost Telefónica.
* Jste v akcelerátoru od června. Můžete už nyní zhodnotit, co vám Wayra přinesla?
Určitě nás to posunulo dál. Než jsme do Wayry vstoupili, tak jsme byli na volné noze, prostě jsme se dali dohromady a vytvořili aplikaci. Teď se snažíme více uvažovat jako firma – mít jasnou vizi, kam směřujeme, a podle toho se rozhodovat. To nám chybělo.
* O čem je projekt Big Launcher, se kterým jste ve výběrovém řízení do Wayra Akademie uspěli?
Jedná se o aplikaci pro telefony a tablety s Androidem, která zjednodušuje jejich použití především seniorům a zrakově postiženým uživatelům. Nabízí jim ucelené prostředí s velkými ikonami a texty, ve kterém se mohou snadno orientovat a díky tomu tato zařízení používat efektivně.
* Máte za sebou řadu úspěchů a statisíce instalací bezplatné verze vaší aplikace. Proč jste se rozhodli pro startupový akcelerátor Telefóniky?
Cesta ke koncovému zákazníkovi není v našem případě jednoduchá. Nikoho nenapadne, že by pro seniora mohl být ideálním mobilem chytrý telefon s naším Big Launcherem. Napojení na Telefóniku je tzv. win-win (vítězství pro obě strany) – my jsme získali prostor naplno se věnovat našemu projektu a Telefónica získala možnost, jak veřejnosti tuto aplikaci nabídnout a edukovat uživatele o výhodnosti takového řešení. A zároveň mohou díky Big Launcheru nabídnout chytré telefony i cílové skupině, která by o nich jinak neuvažovala. Takže na konci bude spokojený i koncový zákazník. Ani technicky méně zdatní se nemusejí chytrých telefonů bát a přijdou na to, jak s nimi mohou obohatit svůj každodenní život.
* Jak jste využili investice, které jste v rámci akcelerátoru Wayra získali?
Část z nich jde do marketingu – konkurence nespí a my musíme zvyšovat povědomí o našem produktu. Část chceme použít na rozšíření našich vývojových kapacit – aktuálně se ohlížíme po šikovném programátorovi pro OS Android. To je bohužel těžký úkol – v České republice jich je nedostatek.
* Co právě řešíte a jak chcete svou aplikaci dále rozvíjet?
Big Launcher jako takový je prakticky hotov, na seznamu úkolů nám zbývá už jen pár položek. Nicméně to určitě neznamená konec. Naopak, jsme na začátku. Po dvou letech na trhu máme nasbírány spousty připomínek uživatelů a poznatků o tom, co lidé chtějí. Naším cílem je kompletní ekosystém aplikací v duchu Big Launcheru vhodných pro seniory a uživatele se slabým zrakem.
* Uvažujete o nějakém dalším projektu, se kterým byste se do Wayra Akademie přihlásili třeba za rok?
Nemyslíme si, že by opakovaná účast přinesla něco navíc. Wayra nám pomáhá posunout se dál. Věříme, že vazba na Telefóniku přetrvá i do budoucna, ale jinak už po této cestě budeme kráčet vlastními silami.
* Doporučili byste akcelerátor i dalším začínajícím podnikatelům? Co byste vyzdvihli a před čím byste je naopak varovali?
Nejen Wayra, ale jakýkoli akcelerátor může v určité fázi začínajícím podnikatelům pomoci. Ať už v tom, uvědomit si, co opravdu to startupování obnáší, nebo v získávání důležitých kontaktů. Určitě by si ale měli před koketováním s akcelerátorem udělat domácí úkol – zhodnotit svou myšlenku, promyslet do detailu, jestli má opravdu smysl, a postavit kvalitní základ týmu z lidí, kteří projektu budou opravdu věřit.
Co je Wayra?
Hlavním cílem akcelerátoru Wayra je podpora inovativních technologických projektů. Program vznikl v roce 2011 v Jižní Americe, kde se setkal s velkým úspěchem. Každý startupový tým, který vybere odborná komise, může po dobu šesti měsíců využívat zázemí Wayra Akademie, aby své nápady mohl dále rozvíjet a realizovat. Akcelerační program podnikatelům nabízí financování ve výši 40 000 eur, zkušené mentory a možnost přístupu k zákazníkům skupiny Telefónica po celém světě. Pražská Wayra sídlí v budově Diamant na Václavském náměstí.