Monitor
Česko sice v čerpání peněz z evropských fondů zaostává za jinými zeměmi, ale na přelomu roku přece jen přišla z pražských ministerstev překvapivě příznivá zpráva. Do konce prosince se podařilo využít všech financí, jež země získala na rok 2004. To znamená, že Česku zatím nepropadne ani euro, neboť splnilo pravidlo n+2, podle něhož má nárok na čerpání ještě během následujících dvou let. Navzdory očekáváním to platí i u pražského programu JPD 3, díky němuž hlavní město získává peníze na rozvoj lidských zdrojů. Polovinu tohoto programu spravuje samo město, o zbylou část se dělí ministerstvo práce, pražský úřad práce a Nadace rozvoje občanské společnosti.
I když ještě v prosinci všichni předpokládali, že část financí z JPD 3 propadne, ministerstvo financí společně s ministerstvem práce ještě nepříznivý vývoj zvrátily. Potvrdilo se, že problém často není v nedostatku projektů, ale v rychlosti vyúčtování výdajů. Řada lidí z obou úřadů na konci minulého roku přišla o dovolenou, ministerstvo financí vyhlásilo mimořádnou certifikaci. „V době vánočních svátků se podařilo vyřídit několik dalších žádostí (o proplacení), které svým objemem stačily dokonce dvojnásobně převýšit částku zbývající k vyčerpání,“ uvedla Veronika Kupcová z ministerstva financí. Poslední žádost do Evropské komise byla odeslána 28. prosince.
Skutečnost, že Česko nepřijde o žádné peníze na rok 2004, nelze přeceňovat. V řadě případů (zvlášť v oblasti rozvoje lidských zdrojů) se totiž podařilo cíl splnit jen díky tomu, že se započetla zálohová platba, kterou Češi získali na celé rozpočtové období 2004 až 2006. Letos už ovšem nelze na podobnou účetní operaci spoléhat. Kromě toho je jasné, že v letech 2007 až 2013 bude země využívat mnohem vyšší částky ve všech oblastech - na budování infrastruktury, průmyslové inovace, rozvoj lidských zdrojů, ochranu životního prostředí i obnovu venkova. Přitom se reálné čerpání stovek miliard korun bude asi rozbíhat pomalu. Navíc je nutné posuzovat nejen to, kolik peněz se využije, ale také to, zda byly vynaloženy efektivně. Týdeník EURO již dříve upozornil, že takový Zdeněk Doležel, bývalý spolupracovník premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, by se svými přáteli dokázal evropské peníze roztočit velmi rychle. Země by však z toho velký prospěch neměla (EURO 42/2006).
Výsledek z minulého roku nicméně přináší příznivý psychologický efekt: ukázalo se, že díry v „českém ementálu“ lze odstraňovat. Zásluhy si může přičíst více aktérů v českých vládních kruzích. Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič, jehož úřad příliv evropských peněz koordinuje, zdůrazňuje, že situace v čerpání se zlepšila poté, co se zahájilo krizové řízení celého systému. Určité zrychlení však bylo už za předchozí vlády. Ministerstvo financí má zásluhu na mimořádných certifikacích. Z hlediska ministerstva práce se zase potvrdilo, že smysl mohou mít i „měkké projekty“ na rozvoj lidských zdrojů, které neutápějí peníze v betonu při stavbě silnic. A koneckonců se ukázalo, že ani peníze pro „bohatou“ Prahu nemusejí být vyhozené do větru. (žiž)