Menu Zavřít

Disent tolerovat nebudu, řekl čínský prezident obyvatelům Hongkongu

1. 7. 2017
Autor: Profimedia.cz

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes oficiálně uvedl do funkce nově zvolenou správkyni Hongkongu Carrie Lamovou. Ceremoniál se uskutečnil v rámci 20. výročí předání Hongkongu pod správu Číny. Si zároveň řekl, že nebude tolerovat jakékoliv útoky na svrchovanost Číny a veškeré snahy o podkopávání autority Pekingu označil za naprosto nepřijatelné. V ulicích města podle serveru BBC došlo ke střetům stoupenců Pekingu s prodemokratickými demonstranty.

V ulicích města zatím došlo ke střetům stoupenců Pekingu s prodemokratickými demonstranty a následně ke každoročnímu pochodu tisíců prodemokratických aktivistů. Podle agentury AP byly dnešní výroky čínského prezidenta možná dosud nejtvrdší kritikou demokratických aktivistů v Hongkongu.

Prezident ve svém projevu varoval, že podkopávání autority Pekingu je „naprosto nepřípustné“. Rovněž uvedl, že jakékoliv snahy sabotovat pevninskou Čínu „překračují všechny meze“. Si také zdůraznil, že by Hongkong měl posílit svou bezpečnost a vlasteneckou nauku na školách. Podle AP jeho slova byla narážkou na návrhy zákona, kterým opozice dlouhodobě vzdoruje. Prezident rovněž prohlásil, že Hongkong je nyní svobodnější než dříve.

V posledních letech v Hongkongu podle agentury AP roste politické napětí. V roce 2014 vyšlo do ulic několik desítek tisíc lidí, kteří požadovali demokratické reformy. Peking však demonstrantům naznačil, že jim ustupovat nehodlá.

„Označovat vše za politické a cíleně vytvářet rozdíly a spory, problémy nevyřeší,“ řekl Si s tím, že Hongkong nesmí zničit „neuvážená rozhodnutí a vnitřní spory“. Podle agentury AP šlo pravděpodobně o nejtvrdší výrazy, jaké čínský prezident použil ve vztahu k prodemokratickým iniciativám v Hongkongu.

Příjezd Si Ťin-pchinga do Hongkongu provázela přísná bezpečnostní opatření.

Příjezd Si Ťin-pchinga do Hongkongu provázela přísná bezpečnostní opatření.

Čína Hongkongu při přechodu pod správu Pekingu v roce 1997 slíbila - v duchu principu „jedna země, dva systémy“ - vlastní právní systém, omezenou demokracii s politickými stranami a práva, jako je svoboda shromažďování a projevu. Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude v městě zachován beze změny po „nejméně“ 50 let.

Demokratická opozice se ovšem obává, že rostoucí vliv Číny liberální tradici narušuje. Aktivisté, zejména mladá generace, už léta volají po větší politické svobodě.

Krátce před dnešním ceremoniálem se uskutečnil protest prodemokratických aktivistů. Na místě se s aktivisty střetli stoupenci Pekingu. Mezi policií a prodemokratickými demonstranty následně proběhla tvrdá potyčka a po hodině byl protest rozpuštěn- úřady ho označily za nelegální. Představitelé prodemokratické strany Demosisto BBC sdělili, že úřady devět aktivistů zadržely. Mezi zadrženými je zřejmě i Joshua Wong, tvář prodemokratického hnutí a vln protestů, jež v roce 2014 trvaly 79 dnů.

Připomeňte si protesty z roku 2014

Po třídenní návštěvě čínský prezident krátce po slavnostním ceremoniálu z Hongkongu odletěl. O několik hodin později zahájili každoroční pochod prodemokratičtí aktivisté.

Demonstrace, která začala v hongkongském parku Victoria a končila u budovy městské správy, se podle organizátorů zúčastnilo 60.000 lidí, tedy o polovinu méně než loni. Úřady naopak tvrdí, že na pochod přišlo 14.500 lidí, tedy o 5000 méně, než se podle nich dostavilo minulý rok. Na událost dohlíželo několik tisíc policistů.

bitcoin školení listopad 24

„Je to nejnaléhavější protest za posledních 20 let,“ řekl AP jeden z účastníků demonstrace. Protestující drželi transparenty kritizující čínského prezidenta a hongkongské politiky a požadovali konec vlády jedné strany. Mnozí rovněž žádali, aby čínský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po, který byl podmínečně propuštěn po diagnóze rakoviny, mohl být léčen v zahraničí. Řada lidí na pochod přišla s žlutými deštníky, které jsou symbolem demokratického aktivismu v Hongkongu.

Dále čtěte:

Princip jedné Číny a politika jedné Číny nejsou zdaleka totéž

Hongkong zrušil daňové úlevy na elektromobily. Výsledek? Neprodal se ani jeden


  • Našli jste v článku chybu?