Menu Zavřít

Diskrétní oáza uprostřed Prahy

19. 7. 2005
Autor: Euro.cz

Dojem z vynikající kuchyně poněkud kazí liknavá obsluha

Jednoho horkého letního dne jsme po vyčerpávajících pochůzkách v centru Prahy narazily na nádvoří paláce Savarin na libanonskou restauraci Diwan. Slibovala oázu uprostřed hlučícího davu, navíc jsme cítily značnou spřízněnost s kuchyní Blízkého východu, takže naše radost a zvědavost neznala mezí. V okamžiku naší návštěvy rozpalovalo žhavé polední slunce terasu doběla, a tak jsme oželely orientální sezení v plenéru, střežené sochou beduína na velbloudu, a stáhly se raději do stinného interiéru. Mezi čtveřicí rumělkových stěn panovala líná atmosféra nedoprostřených hodovních tabulí, obklopených rudozlatými křesílky a zahálčivými kanapátky. Uvítal nás mírně unavený, leč bílý ubrus se základní pokládkou příborů, jejichž nahota však obsluhu rozhodně neinspirovala k tomu, aby ji zastřela byť jen ubrousky, natož pak příhodnými dochucovacími prostředky. Poněkud odměřený číšník od nás po chvíli přijal objednávku předkrmů, vybraly jsme lilkový Raheb a salát Taboulé.
Oba pokrmy se před námi zanedlouho ocitly v menších, hnědě glazovaných keramických miskách, které na velké ploše bílého ubrusu působily poněkud ztraceně. Ještě že je záhy doprovodila dvojice arabských pita chlebů. Lilkový salát krom grilovaného, na proužky pokrájeného baklažánu obsahoval červenou papriku, rajče, plátek citronu a nekadeřavou petrželku. Byl čerstvý, svěží a aromatický a jako letní předkrm chutná znamenitě. Škoda jen, že jsme si po vymačkání citronu neměly do čeho utřít ruce. Optimisticky vyhlížíme číšníka, ale když se situace opakuje i v případě Taboulé, vydáváme se obstarat si utěráky samy. Hlavní složkou druhého salátu je nasekaná petrželka, doplněná o rajčata, cibuli, drcenou pšenici s citronovou šťávou a olivovým olejem, anglická verze jídelníčku obsahuje i mátu, česká nikoliv – zřejmě ve snaze respektovat národní preference (britská obliba máty, ať již v podobě mátové omáčky k masu nebo oblíbených čokoládiček After Eight, je patrně známa i na Blízkém východě). Nám se každopádně máty nedostalo, čehož jsme litovaly, protože by pokrmu, kde až trochu příliš dominovala chuť petržele (jejíž tvrdé stonky navíc nepříjemně drhly v ústech), dodala další dimenzi. Hlavní chod jsme zvolily v podobě jehněčího kebabu a jarního kuřecího steaku. Mleté jehněčí tvořící základ kebabu je vtipně zkombinováno se sekanou petrželkou a spolu s kousíčky červené papriky se na talíři vyjímá jedna radost, navíc masu dodává příjemně bylinkovou příchuť. Masové placičky jsou šťavnaté a aromatické, jen se rozplývají. Mírně nahořklá omáčka ze sezamového tahini je zajímavá, ale k mletému masu bychom dnes přivítaly něco pikantnějšího. Kebab doprovází křupavý míchaný salát a nefalšované domácí hranolky, jež v protikladu k obligátním mraženým polotovarům představují vítanou změnu. Jedinou naší výhradou je totální absence soli, a to nejen na pomfritech, ale bohužel i na stole. Jak už jsme si ověřily, najít číšníka je poněkud svízelné. Tentokrát shledáváme, že jako my právě usedl k obědu.
Kousky grilovaných kuřecích prsíček, marinovaných spolu se zázvorem a bylinkami, jsou rozloženy na způsob ostrůvků kolem kopečku kombinace bílé a divoké rýže a doplněny jezírky meruňkovo-rajčatového chutney. Tuto navýsost půvabnou kreaci zdobí drobné kousky salátů lollo rosso a frisée a libá vůně slibuje nejeden chuťový zážitek. A nejen slibuje – šťavnaté, růžovoučké maso provází nezaměnitelné aroma nefalšovaného grilování, které ve spojení se skvěle pikantním chutney vynikne o to více. Rozjařeně upíjíme výborné, plné libanonské víno a přesto, že jsme již syty, se rozhodujeme okusit i zdejší dezert. Poučeně a odevzdaně se ohlížíme po obsluze. Když k nám po delší době přece jen dorazí, volíme baklavu, jež v Diwanu chutná zcela standardně (naštěstí není zalita cukrovým sirupem, jak velí zvyk v zemích, kde je tento tradiční moučník domovem), a citronový sorbet. Toho se nám dostává ve vydlabaném a zmrzlém citronu, jehož chuť je sice dobrá, leč máme trochu podezření, zda se nejedná o mražený výrobek, jaký lze na západ od našich hranic koupit pomalu v každém velkém supermarketu.
Za oběd jsme zaplatily 1300 korun, což není zanedbatelná částka, nicméně kvalita pokrmů, jež jsme při něm zkonzumovaly, byla skutečně vysoká. Rezervy zato vidíme v poněkud liknavé obsluze a značných nedostatcích v prostírání, což je u restaurace, jež se na svých webových stránkách (mimochodem pouze anglických!) prezentuje jako nejnovější gastronomický svatostánek v Praze, s podivem. Pokud ovšem chcete nerušeni (a to prakticky ani obsluhou) strávit klidné chvíle v exotickém interiéru přímo v centru města, běžte se zabořit do měkkých polštářů libanonského Diwanu. Je navíc jako stvořený pro tajné schůzky všeho druhu…

Value for money: 7/10

+ výborná grilovaná masa
- liknavá obsluha a odbyté prostírání

Diwan, Restaurant, Café&Garden Adresa: Na Příkopě 10, Praha 1
Tel.: 224 231 515, www.diwan.cz

  • Otevírací doba: 12-24
  • Počet míst: restaurace 90, café+lounge 60, zahrádka 100
  • Druh kuchyně: libanonská
  • Platební karty: AMEX, VISA, MC/EC, JCB
  • Jazyková vybavenost personálu: angličtina, němčina
  • Země původu nabízených vín: ČR, Libanon, Francie, Argentina, Chile, Izrael

Hodnocení restaurace: Atmosféra, pohodlí, estetika 9 bodů z 10
Prostírání 6 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 8 bodů z 10
Chování personálu 7 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 18 bodů z 20

Celkem 48 bodů z 60

Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.

bitcoin školení listopad 24

Výběr z jídelního lístku: Basturma (libanonská uzená kořeněná svíčková) 110 Kč
Babagannouj (pyré z pečenéo lilku se sezamovou omáčkou) 100 Kč
Kebbé (smažené masové kuličky plněné mletým jehněčím masem, drcenou pšenicí a piniovými oříšky) 110 Kč
Filet z mořského vlka (podávaný s novými bramborami a kmínovým dresinkem) 360 Kč
Mix Grill (jehněčí kotletky, kuřecí a hovězí špíz, gril.zelenina) 350 Kč
Steak ze svíčkové (podáván s bylinkovými portobello houbami, opečenými keříkovými rajčaty a hranolkami) 385 Kč
Výběr Baklawy 110 Kč

Výběr z vinného lístku: Modrý Portugal 03 Bzenecká oblast 290 Kč
Rulandské bílé 03 Bzenecká oblast 290 Kč
Trivento Chardonnay 03, Argentina 420 Kč
Camino Real 97, Cabernet Sauvignon, Chile 1400 Kč
Chablis 98/99 Francie 790 Kč
Golan Moscatto 01, Izrael 790 Kč
Chateau Ksara 01, Libanon 1290 Kč

  • Našli jste v článku chybu?