Menu Zavřít

Dividenda a noví lidé

25. 6. 2004
Autor: Euro.cz

Český Telecom

FIN25

PRAHA (ČTK, il) - Akcionáři Českého Telecomu na valné hromadě minulý čtvrtek rozhodli, že vyplatí na dividendách 5,476 miliardy korun, což je sedmnáct korun na akcii. Zároveň došlo k překvapivým změnám v dozorčí radě: ministerstvo informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU) již v tomto orgánu před privatizací nemá žádného zástupce oproti dřívějším dvěma. Naopak svůj vliv v Telecomu posílil ministr financí Bohuslav Sobotka, úřad vlády a také lidovci. Jako rozhodný den pro výplatu dividend byl stanoven 9. červenec. Výplata potrvá do 20. října.
Český Telecom, v němž stát drží 51 procent, loni vyplatil vlastníkům osmnáct miliard korun, což je na akcii o 40 korun více než letos. Kromě odpisu prý hospodaření firmy ovlivnila zejména rostoucí konkurence mobilních operátorů, kteří na konci roku evidovali (každý podle jiné metodiky) přes 9,7 milionu zákazníků (EURO 23/2004). Počet linek v síti Telecomu klesl o 72 tisíc na 3,6 milionu.
Již loni představenstvo oznámilo akcionářům plán, že podnik každý rok vyplatí dividendy mezi 50 až 70 procenty konsolidovaného zisku. Finanční ředitel Juraj Šedivý na valné hromadě potvrdil, že tento záměr platí i pro příští rok.
Valná hromada zvolila pět nových členů dozorčí rady. Po předchozích politických jednáních se jimi stali – jak o tom již dříve informoval týdeník EURO – lidovecký senátor a bývalý předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Stanislav Bělehrádek, poradkyně ministra financí Ivana Krynesová-Gage, která dříve pracovala v Morgan Stanley jako ředitelka investičního bankovnictví pro střední a východní Evropu, a bývalý generální ředitel společnosti Škoda Praha Jiří Hurych. Ten má být podle informací týdeníku EURO tento týden zvolen předsedou dozorčí rady.
Funkci předsedy do valné hromady zastával Ondřej Felix, který spolu s Hanou Doležalovou a Adamem Blechou (oba lidé ministra Mlynáře) rezignoval na funkci v dozorčí radě zhruba před dvěma měsíci. Tehdy rada odvolala z funkce jednatelů Eurotelu Terrence Valeskiho a Luboše Borika. Doležalová s Blechou se členství vzdali údajně na protest proti tomuto kroku. Felix, který do podniku přišel ještě jako předseda představenstva před nástupem kabinetu Vladimíra Špidly a před vznikem ministerstva informatiky, tvrdí, že měl jiný důvod. „Nerezignoval jsem demonstrativně, ale po několikaměsíční diskusi o corporate governance v Českém Telecomu. S ostatními kolegy, kteří mne posléze přehlasovali, jsem se neshodl na způsobu správy a řízení celé skupiny. Jsem přesvědčen, že skupina Telecomu má být řízena jako holding se společnou strategií a se dvěma vedle sebe působícími relativně nezávislými podnikatelskými subjekty. To je v ostrém rozporu s prosazovaným modelem matka-dcera, který z mnoha důvodů považuji v současné době za nevhodný. Nemám nejmenší potřebu okázale cokoli demonstrovat, ale na podnikatelském modelu, s nímž nesouhlasím, se nemohu podílet,“ řekl týdeníku EURO Felix. Český Telecom stoprocentně ovládá Eurotel od prosince loňského roku. Ten své matce vyplatil před měsícem dividendu ve výši čtyř miliard korun. Felix minulou středu rovněž rezignoval na členství v dozorčí radě Eurotelu.
Akcionáři na valné hromadě potvrdili členství poradce premiéra Vladimíra Špidly a hlavního ekonoma Českomoravské konfederace odborových svazů Martina Fassmanna a Petra Poláka, poradce ministryně školství Petry Buzkové. Ti dva byli již dříve kooptováni na místa zástupců konsorcia TelSource, které již akcie Českého Telecomu nevlastní.
Vedení podniku by mělo být na základě rozhodnutí valné hromady v příštím období odměňováno mimo jiné podle toho, jak se bude vyvíjet kurs akcií společnosti. Členové představenstva a dozorčí rady by příští dva roky měli dostávat částku odpovídající zhodnocení akcií v každém čtvrtletí.
Jednatelé Eurotelu začátkem minulého týdne pověřili auditorskou společnost PricewaterhouseCoopers (PwC), aby provedla ve firmě i forenzní audit, který potrvá několik měsíců. Informace týdeníku EURO uvádějí, že audit má důkladně prověřit některé smlouvy, zakázky, výběrová řízení a nestandardní záležitosti, jež prý vyplynuly z normálního auditu, který PwC nedávno dokončila. Dva noví jednatelé Michal Heřman a Martin Bek zřejmě chtějí vědět podrobněji, co se ve společnosti dělo.
Eurotel již definitivně opustil jeho bývalý jednatel a ředitel právní Luboš Borik a podle informací týdeníku EURO je na odchodu i další jednatel Jaroslav Kubišta.

  • Našli jste v článku chybu?