Menu Zavřít

Divoká Šárka

21. 2. 2005
Autor: Euro.cz

Grossová koupila dům od bankéře Skaly, který byl trestně stíhán, ale už není

Buď je již premiér Stanislav Gross z rodinné kauzy psychicky vyčerpán, nebo není dobře informován, či záměrně mlží. Každopádně při osvětlování okolností, za nichž koupila jeho manželka dům v Praze na Proseku, nemluví pravdu. „Pokud jde o ten příslušný dům, byl kupován od hlavního města Prahy. Byl bych velmi rád, aby tady zase nebyly zkreslovány některé údaje tak, jak v poslední době bylo mnohokrát zkreslováno,“ uvedl minulý čtvrtek (17. února) v odpovědi na interpelaci poslance Petra Nečase (ODS). Ovšem hlavní město v inkriminovaném obchodě vůbec nefigurovalo.

Od zkrachovalého bankéře.

Dům, který loni v březnu koupila firma Denna Production Šárky Grossové, předtím patřil společnosti Pražská správa nemovitostí, což je čistě soukromá firma. Jejím spoluvlastníkem - zřejmě většinovým - je bývalý bankéř Václav Skala, zakladatel a majoritní akcionář Bankovního domu Skala, dnes majitel řady pražských nemovitostí (mimo jiné hotelu Evropa na Václavském náměstí). Do jeho skupiny patří i restaurace (La Provence ve Štupartské ulici a Bazaar v Nerudově) nebo například obchodní centrum Grand v Pardubicích . Skalovu banku v roce 1996 zachránila před krachem Union banka, když ji vzala pod svá křídla. Bankéř byl poté trestně stíhán kvůli údajnému porušování povinnosti při správě cizího majetku (v době kdy byl Gross ministrem vnitra).“Někdy v roce 2001 jsem podal návrh na obžalobu pana Skaly a někdejšího generálního ředitele banky pana Košťála, ale ze státního zastupitelství mi tehdy přišla pouze obžaloba na Koštála, na Skalu nic. Pokud si vzpomínám, jednalo se o tom, že by si Skalovo trestní stíhání převzali Němci, protože on měl dvě občanství, české a německé, přičemž s námi nekomunikoval, nechodil k výslechům a neopouštěl Německo. Jak to dopadlo, nevím,“ uvedl minulý pátek vyšetřovatel Jaroslav Šimák z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. „Trestní stíhání pana Skaly bylo zastaveno. Skutek se stal, nicméně nebyl trestným činem,“ sdělil dozorující státní zástupce z Prahy 3 Petr Cibulka. Přestože neexistuje žádný důkaz ani náznak, že by koupě nemovitosti s vyšetřováním Skalovy bynkovní činnosti mohla souviset, znovu se ukazuje, že byznys Šárky Grossové opakovaně přivádí jejího chotě do situací, v nichž může být oprávněně obviňován ze střetu zájmů. Ještě na začátku roku 2003 vlastnil Václav Skala Pražskou správu nemovitostí z osmdesáti procent. Přímo a na své jméno. Zbylý podíl patřil jeho obchodnímu partnerovi a jednateli firmy Michalu Malému. V květnu 2003 byl majetek transformován - do obchodního rejstříku byla jako stoprocentní vlastník zapsána akciová společnost Praha Real. Majitelé tak byli anonymizováni. „Akcionáři Praha Real jsou nadále dva, já a pan Skala,“ sdělil týdeníku EURO minulý čtvrtek Michal Malý. Neuvedl, kdo z nich má majoritu. Leccos naznačuje, že je to nadále Václav Skala, ač v orgánech firmy už nefiguruje, na operativním řízení se údajně nepodílí a většinu času prý tráví v zahraničí (v Monaku). Pražská správa nemovitostí ale sídlí ve Skalově domě na adrese Seifertova 9 (dříve v něm měla centrálu i banka). Na její ústředně se recepční hlásí do telefonu slovy: „Skala group, recepce.“

WT100

Stoprocentní zisk

Loni uzavřený kontrakt s manželkou premiéra (tehdy ještě ministra vnitra) považují šéfové Pražské správy nemovitostí spíše za okrajový. „Byl to naprosto standardní obchod, kterých děláme do roka desítky. Osobně jsem se dozvěděl, že tuto nemovitost kupuje paní Grossová až těsně přes podpisem smlouvy. O tom, že se nedělo nic neobvyklého, může svědčit i to, že jsme na tom slušně vydělali,“ uvádí Michal Malý. Má pravdu. Výroční zpráva za rok 2003 hovoří o tom, že dům firma pořídila za 3,18 milionu korun. Grossová za něj zaplatila bezmála 5,9 milionu korun, takže zisk se blíží sto procentům.
Grossové dlouholetá přítelkyně Libuše Barková již 26. února 2003 v aukci vydražila dva sousední objekty s pozemky za 10,7 milionu korun. Šlo o majetek prodávaný z konkurzní podstaty firmy Orlická stavební. Ovšem v určeném termínu nezaplatila, nemovitosti tak nezískala a propadla jí i půlmilionová jistina. Následně se aukce opakovala a zchátralý objekt za jedenáct a půl milionu vydražil jistý Martin Kopřiva. Jak zjistil týdeník Respekt, jde o bývalého provozního z nuselského nevěstince Escade (dům patří právě Libuši Barkové). Kopřiva pak Barkové naprosto nepochopitelně a podezřele na podzim 2003 prodal nemovitost za pět milionů, takže na tom šest milionů prodělal. V této souvislosti poslanec Nečas hovoří o podezření z praní špinavých peněz.

Oslovená sousedka

Až po Barkové přišla na Prosek Šárka Grossová. Otázkou je, kdo koho tenkrát oslovil, zda Grossová Pražskou správu nemovitostí, či impulz přišel z druhé strany. „Byla to veřejná nabídka, jednali jsme s několika zájemci. Už přesně nevím, jak to bylo, ale nemohu vyloučit, že byla námi oslovena paní Barková. Pro ni, jako pro majitelku sousední nemovitosti, měl dům větší cenu než pro kohokoliv jiného,“ říká Michal Malý. Byla to tedy zřejmě Barková (kterou teď čeká obžaloba kvůli pojistnému podvodu v jihočeské obci Buzice), kdo Grossovou k nemovitosti přivedl. Kamarádka Libuše se manželce premiéra zaručila i za bankovní úvěr u eBanky. Společně ženy chystaly projekt, který počítal s výstavbou luxusního bytového komplexu. Premiér ale minulou středu oznámil, že manželka podnikání přeruší a po dobu jeho působení ve vysoké politice je převede na renomovanou advokátní kancelář.

  • Našli jste v článku chybu?