Nadprůměrná aktivita při rušení či naopak zakládání živnostenských oprávnění pro provozování hostinské činnosti, která započala v říjnu roku 2016 a zrychlila v listopadu, pokračovala i v prosinci. V prosinci bylo nově založeno nebo obnoveno 2099 živností a přerušeno či ukončeno 2882 živností.
Pokračování trendu vyplývá z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Od prosince funguje elektronická evidence tržeb (EET), kvůli níž chtěli někteří provozovatelé restaurací a hospod skončit.
Do EET je podle údajů serveru etrzby.cz zatím zapojeno více než 42 800 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů finanční správy se měla první vlna EET pro hotely a restaurace od loňského prosince týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů.
Živnostenská aktivita bývá z pohledu zakládání a ukončování živností víceméně cyklická. V zimních měsících každoročně nárůstá počet přerušených či ukončených živností, zatímco v jarních měsících podnikatelé tyto přerušené živnosti naopak obnovují nebo zakládají nové.
Situace v pohostinství je však odlišná. I zde se v minulých letech objevovaly cyklické výkyvy s vrcholy aktivity v zimních a jarních měsících, ovšem tyto výkyvy byly mnohem menší než u jiných živností. V porovnání s minulými lety se však v pohostinství v posledních měsících roku 2016, na rozdíl od jiných sledovaných oblastí, zvýšil počet přerušených a ukončených živností na jedné straně a počet obnovených a nově založených živností na straně druhé.
Přečtěte si výměnu názorů k EET mezi Pavlem Páralem a Andrejem Babišem:
Babiš reaguje na Párala: Štvanice na EET pokračuje
Páral odpovídá Babišovi: Už je to tady, hospodští budou zdražovat
Ve čtvrtém čtvrtletí 2016 bylo obnoveno nebo nově založeno přes 5500 živností a téměř 8000 živností bylo ukončeno nebo přerušeno. Celkem bylo v pohostinství založeno, obnoveno, přerušeno či ukončeno 13 500 živností, což je nejvíce za poslední čtyři roky.
„V posledním čtvrtletí se tedy počet aktivních živností snížil o 2300, což není vzhledem k celkové aktivitě vysoké číslo. V roce 2014 například v tomto období ubylo 2200 živností, přičemž aktivita z pohledu rušení a zakládání nových živností byla o třetinu nižší. V tuto chvíli tak nelze jednoznačně tvrdit, že legislativní změny z konce roku 2016 vedly k nadprůměrnému úbytku hostinských živností. Můžeme se ale domnívat, že jejich důsledkem mohla být zvýšená aktivita v zakládání a rušení živností, která mohla mít u části podnikatelů spekulativní charakter,“ uvedl vedoucí datového oddělení CRIF Jan Cikler.
Hostinská činnost je specifická také tím, že více než třetina subjektů, které podnikají v pohostinství, má aktivní ještě nějakou další činnost. Po ukončení živnosti v pohostinství nadále podniká 35 procent subjektů, což je spolu s provozovateli autoservisů, kteří se po ukončení činnosti věnují ještě dalšímu podnikaní ve 33 procentech případů, zdaleka nejvíce. Naopak mezi zedníky po ukončení živnosti dál podniká v jiném oboru pouze devět procent subjektů.
Čtěte také: