MF Global
Kdo by si donedávna pomyslel, že při investování v zámoří se skrývá riziko nejen v zamýšlené spekulaci, ale hlavně v kondici vybraného amerického makléře. Koncem října ale přišel krach MF Global, jednoho z největších obchodníků s futures a důvěra na trhu se prudce otřásla. Asi největší ránu způsobila informace, že kdysi přední firma v oboru před svým pádem nejspíše zpronevěřila 869 milionů dolarů (zhruba 17 miliard korun) z účtů svých klientů.
O peníze nepřišli pouze investoři ve Spojených státech. Společnost, kterou k pádu dovedl bývalý šéf prestižního domu Goldman Sachs Jon Corzine, fungovala jako partner pro řadu zahraničních brokerů, včetně českých značek jako Colosseum nebo Fio.
Pozornost oškubaných klientů se logicky soustředila na kroky nuceného správce Jamese Giddense. Ten se nakonec, bombardován telefonáty a dopisy rozzuřených investorů, ustrnul až po dvou týdnech. Pokud jeho návrh schválí soud, více než dvacet tisíc klientů MF Global si rozdělí 60 procent z 869 milionů dolarů. Převod se uskuteční díky zárukám provozovatele burzy CME Group. Jaké jsou vyhlídky na zbylých 40 procent, Giddens zatím neprozradil.
Finanční transakce MF Global mezitím vyšetřuje několik institucí, včetně amerického ministerstva spravedlnosti, Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) či Komise pro cenné papíry (SEC). CFTC si už podle agentury Bloomberg předvolala i společnost PricewaterhouseCoopers, auditora mateřské firmy MF Global Holdings.