Lidí, kteří nemají práci déle než jeden rok, v Česku ubývá, tvoří už méně než třetinu nezaměstnaných. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných v Česku klesl za poslední rok o 7,8 procentního bodu na 31,4 procenta. Nižší byl v loňském 4. čtvrtletí jen v severoevropských zemích a Velké Británii. Nezaměstnanost mladých má Česko druhou nejnižší v Evropské unii.
V průměru států EU se podíl dlouhodobě nezaměstnaných na nezaměstnanosti snížil o 2,1 procentního bodu na 44,5 procenta. Snížil se ve většině zemí. Nad průměrem je sedm zemí unie. Nejvyšší podíl má Řecko se 71,6 procenta a Slovensko se 62,8 procenta. Naopak nejnižší podíl dlouhodobě nezaměstnaných byl loni ve 4. čtvrtletí ve Švédsku s 20,9 procenta. V Dánsku to bylo 25,2 procenta a ve Finsku a Británii shodně 26 procent.
Podobně jako dlouhodobá nezaměstnanost klesá ve většině států EU také nezaměstnanost mladých ve věku mezi 15 a 24 lety. V Česku byla v loňském čtvrtém čtvrtletí na 6,3 procenta, tedy po Německu se 6,1 procenta druhá nejnižší. Nad unijním průměrem 16,2 procenta bylo nejvýše Řecko se 43,6 procenta a Španělsko, kde práci nemělo 37,5 procenta mladých lidí.
Premiér v demisi vystoupil na sjezdu odborářů: Největší potíž Česka je nízká nezaměstnanost a málo pracovníků, míní Babiš
Nezaměstnanost lidí mezi 15 a 64 roky, kterou Český statistický úřad počítá jako jejich podíl k ekonomicky aktivním lidem a očišťuje ji od sezonních vlivů, se letos v březnu snížila na 2,2 procenta. Před rokem byla o 1,1 procentního bodu vyšší. U mužů byla letos v březnu 1,8 procenta, u žen 2,7 procenta.
Čísla za březen už dřív zveřejnil Úřad práce ČR, který nezaměstnanost uvádí jako podíl lidí bez práce ze všech obyvatel ve věku 15 až 64 let. V březnu klesla podle úřadu práce nezaměstnanost v Česku na 3,5 procenta ze 4,8 procenta před rokem.
Přečtěte si také: