Jedna z nejmladších a přitom i nejrychleji se rozvíjejích oblastí moderní kriminalistiky je DNA analýza. Od 80. let pomohla objasnit řadu jinak téměř neřešitelných či odložených zločinů a její role nadále exponenciálně roste.
Analýza stop Jedna z nejmladších a přitom i nejrychleji se rozvíjejích oblastí moderní kriminalistiky je DNA analýza. Od 80. let pomohla objasnit řadu jinak téměř neřešitelných či odložených zločinů a její role nadále exponenciálně roste.
Mezi členy České komory detektivních služeb nefigirují pouze klasičtí detektivové. Zastoupeny jsou v ní i odborné firmy působící v souvisejících oblastech. Příkladem je společnost Forenzní DNA servis Daniela Vaňka. Firma dělá na soukromé bázi DNA analýzu. Pomáhá řešit komplikované případy jak soukromým detektivům, tak policii.
„Nejčastěji spolupracujeme na řešení komplikovaných případů, například při nálezech kosterních pozůstatků,“ říká Vaněk, bývalý vedoucí DNA laboratoře Kriminalistického ústavu Praha. I po několika letech mohou podle něj nalezené kosti prozradit o mrtvém mnoho podrobností – pohlaví, barvu vlasů, geografický původ nebo třeba predispozice k některým nemocem.
Deset buněk rozhodne
Oblast DNA analýzy se rychle vyvíjí a moderní metody umožňují získat cenné informace ze stále menšího vzorku. Podle Vaňka bylo dříve potřeba k testování až sto buněk, nyní jich stačí deset. Pokrok také zkracuje dobu analýzy. V ideálním případě trvá několik hodin, v praxi pak většinou několik dnů.
Podobně jako soukromí detektivové, i podnikatel Vaněk si stěžuje na nedostatečnou legislativu v oboru. Podle něj chybí v Česku zákon o DNA. Činnost specializovaných laboratoří se tak řídí 40 let starým zákonem o soudních znalcích. Lze ji proto vykonávat i bez živnostenského listu.
„Zákon by měl především přesně vymezit podmínky pro vykonávání profese,“ doporučuje Vaněk.
**Nejdůležitější je správný sběr stop
Jestliže má být DNA analýza úspěšným pomocníkem detektiva, je v první řadě důležitý správný postup při zajišťování stop. „Pokud nejsou důsledně dodržovány protikontaminační opatření na místě činu, může to shodit celou analýzu,“ tvrdí Vaněk. Člověk, který vzorky odebírá, proto musí být oblečen ve speciálním obleku se zakrytými vlasy a rouškou. Jedině tak na místě nezanechá vlastní DNA.
Přestože je při správném postupu DNA analýza prakticky neomylná a stačí k ní minimum genetického materiálu, „dokonalý zločin“ to nevylučuje. Pokud totiž pachatel dodrží zásady podobné těm při sběru stop, žádné DNA vzorky na místě nezanechá. „Setkali jsme se dokonce už i s případem nastrčené cizí DNA,“ popisuje podnikatel.
Oproti policejním laboratořím nabízí Vaňkův Forenzní DNA servis několik výhod. Hlavní z nich je rychlost analýzy. „To, co my díky lepší technice zvládneme za deset dní, to policii mnohdy zabere půl roku. A výsledek může být nejistý,“ tvrdí Vaněk.
Ověření otcovství? Nedoporučuji!
Vedle pomoci policii a soukromým detektivům se laboratoř DNA servisu věnuje také ověřování otcovství. Vaňkovi ale tato služba, která zájemce vyjde na přibližně pět tisíc korun, evidentně nečiní radost. „V tomhle se chovám naprosto nekomerčně a ověřování nedoporučuji,“ říká. Podle něj totiž zjištění takové neblahé skutečnosti vůbec ničemu nepomůže a nic neřeší.
Čeští otcové však podle jeho slov nemusí mít strach z často medializovaných statistik, které hovoří až o 30 procentech „kukaččích“ dětí v Česku. Podíl totiž nelze procentuálně jednoznačně určit. „Pokud bychom použili údaje z již provedených testů, tak to není statisticky správně,“ vysvětluje Vaněk. „Vycházeli bychom totiž ze vzorku, respektive skupiny lidí, kteří už většinou nějaké pochybnosti nebo indicie o nepravosti dítěte mají.“ Skutečný podíl dětí, jež nevychovává biologický otec, je tak podle Vaňka mnohem nižší než zmiňovaná třetina.
Téměř neomezené možnosti genetiky potvrzuje i zajímavý projekt Archeosteon. V jeho rámci Forenzní DNA servis identifikuje kosterní pozůstatky staré více než tisíc let. Cílem je potvrdit nebo vyvrátit pochybnosti o některých pozůstatcích Přemyslovců. Analýza se má podle Vaňka týkat několika knížat, kněžen a jejich dětí, a bude trvat několik let.