Jihomoravská obec Louka leží nedaleko od Velké nad Veličkou v mikroregionu Horňácko.
Její dominantou je velká sýpka, která vznikla přestavbou původní tvrze. V současnosti je na prodej.
Památkově chráněný objekt stojí přímo v centru obce, nedaleko kapličky a nového kostela. Jedná se o soubor několika staveb o celkové rozloze 3088 metrů čtverečních. Hospodářský dvůr se skládá z obytného domu, porodnice prasnic, přípravny, stájí, pálenice, chlévů a hlavní budovy sýpky – někdejší tvrze. Sýpka má tři nadzemní podlaží, stropy tvoří mohutné klenby a zdi mají tloušťku zhruba jeden metr. Schodiště do jednotlivých pater jsou dřevěná.
Střecha je však ve špatném stavu a stejně jako celý areál vyžaduje generální rekonstrukci. Majitelka Vlasta Polčíková ale do oprav investovat nehodlá a nabízí budovy k prodeji. Cena je 890 tisíc korun.
Na obchodní cestě
Podle archeologických nálezů bylo území podél řeky Veličky osídleno již v pravěkých dobách. První písemná zmínka o Louce však pochází až z roku 1046. Obec vznikla na historické obchodní cestě z Čech do Uher a ve středověku patřila střídavě k různým panstvím. V 15. století bylo zdejší území válkou zcela zpustošeno a trvalo téměř sto let, než se situace znovu zlepšila.
Tvrz se v obci uvádí poprvé roku 1478, ale je pravděpodobné, že vznikla ještě mnohem dřív. Za Jana z Kunovic byla v polovině 16. století přestavěna na renesanční zámek, který roku 1625 koupil kníže Gundakar z Lichtenštejna. V majetku jeho rodu zůstal objekt i v dalších stoletích, postupně ale přestal sloužit panstvu a byl přeměněn na hospodářskou budovu a nakonec na sýpku.
Jen pro odvážné
POPIS OBJEKTU
- *název - tvrz Louka místo - Louka u Ostrohu kraj - Jihomoravský adresa - č. p. 17 typ - tvrz/sýpka stav - havarijní využití - žádné kult. památka - od roku 1994 vlastník - Vlasta Polčíková cena **- 890 tisíc Kč
Počátkem 20. století získala bývalou tvrz rodina Čechů, jejíž členové ji vlastnili až do roku 1948. Následně byl objekt využíván jako hospodářská budova a patřily k němu i nově zřízené výkrmny prasat umístěné v zámeckém dvoře. Objekty se téměř neudržovaly a začaly rychle chátrat.
Po roce 1989 byl areál vrácen původním majitelům, stavby byly však po čtyřiceti letech zanedbávání v naprosto zoufalém stavu. Omítka na většině míst opadala, ze střech zmizela část tašek a do objektů zatékalo. Dvůr byl navíc v roce 1997 poškozen povodněmi, když se hladina spodní vody dostala až do suterénu hlavní budovy.
Rekonstrukce si pravděpodobně vyžádá mnoho milionů korun a podle odborníků bude trvat řadu let. Přesto je bývalá tvrz v Louce příležitostí pro všechny milovníky památek, kteří chtějí zachránit zajímavý historický objekt.