Menu Zavřít

Do důchodu ve čtyřiceti

9. 9. 2019
Autor: Euro.cz

Evropou se šíří nový životní styl takzvaných frugalistů, kteří chtějí odejít co nejdříve do důchodu

Není zrovna moc stránek, které by nabízely postup výroby levného domácího mýdla hned vedle sofistikovaných tipů daňové optimalizace kapitálových výnosů.

Blog Olivera Noeltinga z Hannoveru takovým místem je. Noelting je totiž jednou z nejviditelnějších tváří hnutí, které vzniklo během krize v USA a nyní zachvátilo Německo. Frugalistům neboli příznivcům životního stylu FIRE (Financial Independence, Retire Early čili Finanční nezávislost, brzký důchod) jde zjednodušeně řečeno o co nerychlejší dosažení finanční nezávislosti a odchodu do důchodu díky úspornému životnímu stylu a chytrým investicím.

Dnešní třicátníkOliver Noelting se stal frugalistou před šesti lety. „Představa, že bych příštích čtyřicet let dělal každý den tu samou práci, se mi moc nelíbila. Jako student jsem vyšel jen spár stovkami eur měsíčně a došlo mi, že v tomto životní stylu mohu pokračovat, většinu příjmů šetřit a nemuset pracovat až do 67 let,'vysvětluje týdeníku Euro.

Svůj věk pro odchod do důchodu si nastavil velmi velkoryse už na čtyřicáté narozeniny. Spočítal si, že do té doby musí mít naspořeno a nainvestováno 400 tisíc eur, tedy zhruba 10,5 milionu korun.

Výnosy z úspor, které vkládá do indexových fondů, by mu pak měly vystačit na zbytek života v případě dlouhodobého čtyřprocentního průměru, což považuje za realistické. K dosažení tohoto cíle mu stačí pracovat jen 30 hodin týdně.

Mít plán…

Za tímto účelem si až donedávna dával stranou dvě třetiny příjmů, nyní už jen o něco málo více než polovinu. Noelting není žádný antisociál, který by den zasvětil honu slevových akcí. Letos si s partnerkou dopřál relativně drahou dovolenou na lodi po Baltu a především se stal otcem, což mu trochu rozhodilo rozpočet.

S tím však ve svém plánu - a dlouholetý plán příjmů a výdajů hraje v životě frugalistů zcela zásadní roli - počítal a přizpůsobil nejrůznějším životním situacím. Zohlednil jak růst mzdy při možném kariérním postupu, tak vyšší náklady s přibývajícím věkem související právě se založením rodiny.

Přesto je namístě několik ale. Vývojář, kterým Noelting je, patří i v Německu k nadstandardně ohodnoceným profesím.

A většina Němců si nemůže dovolit dávat stranou dvě třetiny platu, nehledě na Čechy s mnohem nižšími příjmy (ovšem také nižšími výdaji).

O to však mezi frugalisty nejde. Jak vysvětluje Noelting, každý musí svůj plán přizpůsobit své osobní situaci a potřebám.

Ne každý musí nutně odejít do penze ve 40 letech, hranici je potřeba nastavit podle možností jednotlivce. Možné je počítat také třeba s polovičním úvazkem pro pozdější fáze pracovního života. Komu zase nevadí tvrdá dřina s vyhlídkou pozdějšího nicnedělání, může makat 12 hodin denně.

… a nevybočit

V prvé řadě je však třeba omezit všechny zbytné výdaje tak, aby člověk stále vedl plnohodnotný život. Noeltingův recept není nijak složitý: dovolená na Balatonu místo v Thajsku, kolo místo auta, nakupovat použité věci na internetu a nepotřebné tam zase prodávat, rozbité sám opravovat. Jídelníček by se pak měl zakládat na levných, ovšem výživných surovinách, jako jsou luštěniny, těstoviny, rýže či mrkev.

Zkrátka nic, co občas nedělal každý. K dosažení předčasného důchodu je však nutné se pravidel po léta konsekventně držet.

Druhou věcí pak je, jak úspory chytře uložit. Noelting se například aspoň zatím vyhýbá v Česku obvyklé posedlosti bydlení v osobním vlastnictví. „Koupit nemovitost, protože mě aktuálně nenapadá jiné zajištění na důchod, to není dobré rozhodnutí,“ míní. Uložit peníze do akcií je podle jeho propočtů mnohem výhodnější. Na druhé straně úplně chápe ty, kteří se cítí ve vlastním příjemněji a zvolili si tuto cestu. Pro předčasný důchod je tedy hlavní: žít skromně, ale příjemně, mít realistický plán, realistický cíl a především z něj nevybočit. •

Předčasný důchod? Žít skromně, ale příjemně, mít realistický plán, realistický cíl a především z něj nevybočit.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Jan Brož, broz@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?