Těžko s tím cokoli dělat nebo něco měnit, ale popíjení piva v parku či na chodbách kolejí či studentských barech - pokud tedy zrovna neplatí nouzový režim -patří ke koloritu vysokoškolského života. Právě takhle vznikají ty nejlepší nápady a vzpomínky na univerzitní život.
A v posledních letech i samotné rektoráty pochopily, že není nic špatného na tom, spojit své jméno se speciální várkou piv. Protože už dávno neplatí, že tím „sofistikovaným“ alkoholem je pouze víno.
Aktuálně dokončují práce na své novince s názvem Pěkný číslo Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze a tradiční benešovský pivovar Ferdinand.
Za recepturou spodně kvašeného speciálu se 6,28 procenta alkoholu stojí Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Pivo vzniká ze tří chmelových odrůd - Žatecký poloraný červeňák, Kazbek a Huell Melon - a benešovského humnového sladu. Na trhu by se mělo objevit na začátku příštího roku.
Aktuálně probíhá soutěž na grafické provedení etikety, zájemci mohou své návrhy odevzdávat až do 20. listopadu.
Za zmínku ještě stojí, že název speciálu odkazuje k využití Ludolfova čísla, tedy 3,14 - nejenže obsah alkoholu je jeho dvojnásobkem, má navíc 31,4 jednotek hořkosti IBU, tři chmely a stupňovitost 14.
Nejen Praha, pivo má i brno a Ostrava
S vlastním pivem se hned na začátku školního roku představila i Mendelova univerzita v Brně. Ta společně s Pivovarem Moravia vyrobila spodně kvašený světlý ležák Mendelbier 12° s pěti procenty alkoholu a třiceti jednotkami hořkosti IBU. Zajímavostí je použití netypického žitného sladu. „Ten dodává pivu chlebnatou chuť, která podporuje výbornou pitelnost. Mendel se proslavil křížením hrachů, my jeho vědeckou činnost svým způsobem napodobujeme kombinováním různých druhů sladů,“ popisuje Tomáš Gregor, vedoucí Ústavu technologie potravin na agronomické fakultě brněnské univerzity.
„Chuťový profil nového piva zformovaly kromě atypického sladu osvědčené české chmely Premiant a Žatecký červeňák,“ přidává se sládek Jan Grmela.
Moravia je součástí pivovarské skupiny Czech Craft Beers, kam patří i další brněnská značka Lucky Bastard, kterou právě Grmela zakládal.
Mendelova univerzita, jež sama provozuje vlastní malý zkušební pivovar, se do kooperace s craftem nepouští poprvé. Už loni se spojila s brněnskou značkou Richard, a tak vznikl výroční Ležák 1919 oslavující sto let od založení školy.
Od roku 2015 má své pivo i Ostravská univerzita, jejíž dvanáctku IQač vyrábí místní Pivovarský dům. Do ležáku jeho sládek Jiří Štverka přidává velkou dávku ginkgo biloby, což má pozitivní vliv na mozkovou činnost.
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz