Menu Zavřít

Do opuštěných míst se nám moc nechce

17. 3. 2009
Autor: Euro.cz

CzechInvest vytipoval v tuzemsku přes dva tisíce brownfieldů, ovšem odhad hovoří až o dvaceti tisících lokalit. Například v Nizozemsku bylo identifikováno přes šest tisíc těchto opuštěných oblastí.

Autor: Profit

Itálie udává pět a půl tisíce a Švédsko třináct set. Dokladem významu problematiky chátrajících areálů a jejich revitalizace jsou nejenom počty projektů, které se nevyužívanými plochami a objekty zabývají, ale především množství finančních prostředků uvolňovaných na revitalizaci z veřejných rozpočtů i formou grantů z nadací.

Různé přístupy k těmto lokalitám ve světě jsou dány odlišnými výchozími podmínkami zemí. Například státy s vysokou hustotou populace a konkurenceschopností, jako Velká Británie, Francie, Německo, Rakousko, cítí značnou potřebu řešit brownfieldovou pro-blematiku a obvykle sem řadí všechna zanedbaná území nezávisle na tom, zda mají ekologickou zátěž či nikoli. Oproti tomu státy s nízkou hustotou obyvatel a vysokou konkurenceschopností, mezi něž patří skandinávské země, se zaměřují pouze na území s ekologickou zátěží anebo s potenciálním rizikem pro lidské zdraví, většinou v městských oblastech.

bitcoin_skoleni

V Česku, Maďarsku a na Slovensku existují státní programy podpory investic do nových průmyslových zón realizovaných ve volné krajině. V tuzemsku a sousedním Slovensku mohou být částečně využity i pro brownfieldy. Byznysmeni ovšem v praxi poukazují na výrazné slabiny těchto programů. Například nelze z nich čerpat finance předem, a stejně tak z rozhodnutí Bruselu nemohou získat prostředky developeři a soukromé společnosti pro výstavbu nájemních objektů.

V tuto chvíli je nejvhodnější unijní Operační program Podnikání a inovace, z něhož mohou získat šedesátiprocentní dotaci malé firmy, padesátiprocentní střední, velké podniky pak čtyřicetiprocentní. Ovšem nelze z programu hradit revitalizaci půdy, přestože zhruba polovina lokalit se potýká s ekologickými zátěžemi. Tyto škody vzniklé před privatizací bude řešit až výherce stomiliardového tendru, který bude organizovat vyčištění zamořených půd či vod. Jde o zhruba tři sta míst. Podle na podzim schváleného harmonogramu má být o vítězi jasno letos v říjnu.

  • Našli jste v článku chybu?