A vláda rozhodnutí o nákupu už několik let oddaluje.
Kabinet nákup odsouval, protože nepanovala shoda na tom, jestli koupit do státních strategických zásob surovou ropu, nebo již hotové produkty, zejména naftu a benzin. Pokud by se rozhodla vláda pro nákup ropy, čekala by ji ještě debata nad jejím typem - zda ruskou, kterou umí zpracovat závod v Litvínově, nebo takzvanou lehkou pro závod v Kralupech.
Debatu neukončila ani předchozí ministryně průmyslu Marta Nováková s odkazem na ekonomický vývoj země a nástup alternativních paliv, který by průměrnou spotřebu ropy v Česku snížil bez toho, aby se musely zásoby dokupovat.
V současné situaci ale kabinet musel už dvakrát schválit uvolnění nouzových zásob, pokaždé šlo o zhruba 100 tisíc tun ropy. Česku v tuto chvíli zbývají ještě zhruba dvě třetiny jejích zásob. Čistou naftu a benzin vláda neuvolňovala a je k dispozici v plném stavu.
Česko má tu nevýhodu, že je až na konci ropovodu Družba a bude trvat nejdéle, než ropa přiteče. Důvodem stopky je znečištění suroviny organickým chloridem, který pomáhá při její těžbě, musí se ale včas odstranit. Pokud se tak nestane, hrozí poškození rafinerií. Situace by se měla vrátit do normálu v závěru tohoto týdne, nicméně už jeden slib nápravy na počátku května se ukázal jako lichý.
Uvolněné zásobníky s miliony tun budou muset doplňovat všechny státy na trase ropovodu, což potrvá měsíce, a každý další výpadek by byl proto velmi citlivý. Druhou možností by bylo obejít Družbu jinými ropovody, technicky by ale změna trvala 50 až 60 dní. „Situacizvládáme bezproblémově, nicméně ohledně doplnění nouzových zásob věřím, že se debata opět otevře. Rozhodnutí je ale plně v moci kabinetu,“ řekl ředitel Správy hmotných rezerv Pavel Švagr.