SNADNĚJI ZA OCEÁN - Cestování podnikatelů do Spojených států amerických se v budoucnu zjednoduší. Češi už kvůli vízu nebudou muset stát dlouhé fronty a procházet pohovorem na americkém velvyslanectví, jen si doma u počítače vyplní žádost o povolení. Ale ani když ho dostanou, nebudou mít jistotu, že jejich noha na území USA opravdu vkročí.
Memorandum o porozumění mezi českým ministerstvem vnitra a ministerstvem pro vnitřní bezpečnost Spojených států amerických, jehož součástí je zjednodušení cest českých občanů do USA, je podepsáno. Vláda pevně doufá, že víza se uvolní ještě v letošním roce. Česká republika se tak včlení mezi země, jejichž občané nepotřebují k cestě do Spojených států vízum.
Bez víza ale budou moci v budoucnu cestovat jen občané, kteří vlastní strojově čitelný pas s biometrickými prvky. Ten bude obsahovat i digitální fotografii a elektronický čip obsahující stanovené údaje o cestovním dokladu. Ale ani po příletu do Spojených států nemá český občan vyhráno. Imigrační úředníci ho stejně nemusí na americkou půdu pustit.
Zájemci o návštěvu USA budou nově žádat jen o povolení. Američané zamýšlí vytvořit a zavést systém elektronického povolování cest, v němž budou elektronicky shromažďovat takové biografické a jiné údaje, které ministr pro vnitřní bezpečnost USA považuje za potřebné. Na tuto novinku, která je pro řadu zemí Evropské unie zatím nepřijatelná, přistoupilo Česko jako vůbec první evropská země.
HISTORIE
Od roku 1919 nesměli Češi do USA nikdy bez povolení. V roce 1919 navázalo Československo diplomatické styky s USA, vstup našich občanů do USA byl umožněn na povolenky, které vydávaly konzuláty. Víza byla zavedena po druhé světové válce. V roce 1991 Československo jednostranně zrušilo vízovou povinnost pro občany USA. V roce 2003 americké velvyslanectví v Česku zpřísnilo vydávání víz, k pohovoru musí přijít všichni zájemci o vízum. Poplatek za zpracování je 2358 korun. Vloni o americké vízum požádalo 35 tisíc Čechů.
Odpověď přijde do několika vteřin
Velvyslanec USA v Česku Richard W. Graber upozorňuje, že systém elektronického povolování cest je zcela novým prvkem bezvízového styku s USA a celosvětově se rozšíří do června 2009. Počítá se s tím, že elektronické povolení k cestám do 90 dní pro držitele pasů s biometrickými prvky bude platit dva roky. Povolení bude na rozdíl od žádosti o vízum bezplatné. Prakticky do několika vteřin po podání žádostí prostřednictvím internetového formuláře bude žadatel znát odpověď. Ale ani ten, kdo nezíská povolení, nemusí věšet hlavu. Může podat žádost o vízum.
Každé zjednodušení čeští podnikatelé vítají. „Je to důležitý krok k úplnému zrušení víz,“ říká předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Vyplnění elektronického formuláře bude pro podnikatele určitě příjemnější než cestovat na velvyslanectví USA do Prahy. Šeich se domnívá, že tak bude možné i lépe dohledat, z jakých důvodů byl podnikateli nebo jinému turistovi přístup na americké území odmítnut.
Úlitba za radar?
Opozice však dohodu mezi vládami obou zemí kritizuje a dává ji do souvislosti s umístěním amerického radaru v Česku. „Memorandum není úplným odstraněním víz, ale pouze zjednodušením a zlevněním této procedury,“ říká šéf zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. Vytkl české vládě, že věc nekoordinovala s Evropskou unií. Vládní politici se ale brání tím, že se o to Česko snažilo tři roky bez výsledku.
Největší otázky vzbuzuje, jaké údaje bude muset český občan americkým úředníkům předávat. To zatím poslanci nevědí. „Zatím neznáme detaily, jaká data bychom měli poskytovat,“ připouští místopředseda výboru pro bezpečnost Jan Klas (ODS). O rozsahu předávaných životopisných a biometrických údajů se podle ministra vnitra Ivana Langra ještě povedou jednání. Ministr očekává, že shromažďovat se budou například údaje o hledaných teroristech či lidech odsouzených za závažné trestné činy či informace o migraci. Předávat by se naopak neměly třeba bankovní údaje.