Menu Zavřít

Do války na Ukrajině se zapojily i tamní restaurace. Obyvatelům zasažených oblastí nabízejí jídlo zdarma

18. 3. 2022
Autor: Depositphotos
  • Ukrajinské restaurace se semkly a s pomocí svých zaměstnanců i dobrovolníků pomáhají nakrmit lidi v oblastech zasažených válkou

  • Řada podniků přitom upustila od výdělku a veškeré jídlo nabízí zdarma. Do pomoci se zapojili i dodavatelé, kteří jednotlivým restauracím poskytují suroviny za nákupní ceny či zcela bez poplatku

  • I přes solidaritu panují ohledně jídla obavy. Kvůli bojům na ukrajinském území hrozí, že se zásoby potravin brzy výrazně ztenčí


Jídlo, které před ruskou invazí účtovala v přepočtu za 350 korun, dnes obyvatelům Ukrajiny nabízí zcela zdarma. Kyjevská restaurace Milk Bar se rozhodla přidat ruku k dílu a pomoci tamním obyvatelům přečkat složité období. Denně proto rozdává zhruba 500 pokrmů, které připravuje jejích 20 zaměstnanců. Ti v podniku zůstávají i přesto, že jim od února není schopen za práci platit. „Všichni teď myslíme jen na lidi a na společnost,“ řekla pro BBC majitelka pekárny Anna Kozačenková. Nad finanční ztrátou podniku vůbec nepřemýšlí.

Milk Bar je jedním z více než 450 restaurací, které se rozhodly nakrmit všechny, kdo to během probíhající války potřebují. Od lidí ukrývajících se v bunkrech přes starší obyvatele, kteří nemohou opustit svůj domov, až po vojáky bojující na frontových liniích. K tomu jim a mnohým dalším pomáhají také dodavatelé potravin. Řada z nich poskytuje restauracím jídlo zdarma, pronajímatelé objektů zase pozastavují nájmy restaurací.

Jako by měl dodavatelský řetězec potíží málo. Válka na Ukrajině brzdí provoz potravinářského, chemického i automobilového průmyslu
Přečtěte si také:

Jako by měl dodavatelský řetězec potíží málo. Válka na Ukrajině brzdí provoz potravinářského, chemického i automobilového průmyslu

Na provizorní centrum pomoci se přeorientovala také společnost LaFamiglia Group provozující 14 restaurací, catering a 17 potravinových marketů. Kromě jídla nabízí rovněž přístřeší a zdravotnický materiál. Podnik, který v loňském roce dosáhl obratu v řádech desítek milionů, tak nyní zdarma poskytuje více než osm tisíc svačin a zhruba pět tisíc teplých jídel denně.

Dodavatelé společnostem poskytují spoustu potravin zdarma a zbytek prodávají za cenu nákladů. Co nepokryjí partneři, financují restaurace z vlastních peněz. „Není čas starat se o finance, zisky a marže, nyní je čas na akce, které jsou vyžadovány od každého, aby se zastavilo další ničení životů,“ říká majitel podniku LaFamiglia Mikhail Beylin. Do budoucna se však obává nedostatečných zásob jídla. „Nyní dodávky, které dostáváme, stačí na pokrytí poptávky a vytvoření malé zásoby produktů pro případ, že bychom čelili nedostatku,“ konstatuje.

Obavy z nedostatku surovin

S tenčícími se zásobami se už teď potýká provozovatel pizzerie Ruslan Buriak, jehož podnik se nachází ve městě Dnipro. I přesto, že se tato oblast minulý týden stala poprvé terčem náletů, zde nepřetržitě pracuje 60 dobrovolníků, kteří pro místní obyvatelé denně vyrábí asi tisícovku jídel. Buriak zatím spoléhá na bezplatné těstoviny, oleje a maso od zdejších zemědělců. „Zbývají nám zásoby asi na týden a dobrovolní kuchaři potřebují peníze na autobusy do práce,“ vysvětluje. Každý se teď podle něj snaží pomáhat, jak může.

Strach o nedostatek surovin s majiteli restaurací sdílí i jeden z největších ukrajinských výrobců potravin MHP, který pěstuje a distribuuje pšenici a pomáhá podnikům pokračovat v provozu i během konfliktu. I díky 30 tisícům zaměstnanců dodává potraviny do izolovaných komunit po celé zemi. Jak ale válka postupuje, znemožňuje společnosti pšenici zasévat. „Pokud to bude pokračovat, naše schopnost zasít se samozřejmě rychle sníží, zejména pokud se (ruská armáda) přesune na západ země, kde sídlí velká část našich operací," řekl BBC šéf zmíněného podniku John Rich.

Český průmysl se bez Ukrajinců neobejde. Firmy hledají způsoby, jak zabránit jejich odchodu
Přečtěte si také:

Český průmysl se bez Ukrajinců neobejde. Firmy hledají způsoby, jak zabránit jejich odchodu

To by mělo dopad, který by ovlivnil země daleko za hranicemi, protože přibližně 30 procent světové produkce pšenice pochází z Ukrajiny a Ruska. Přičemž nejvíce pšenice a kukuřice loni zamířilo na Blízký východ nebo do Afriky. Nedostatek komodity by navíc znamenal též celosvětový růst cen. Tuto hrozbu si uvědomuje i ukrajinská vláda, která obnovila programy podpory, jež byly zavedeny během pandemických restrikcí. MHP mezitím vyzvala k zasílání darů své charitativní nadaci, aby mohla v distribuci potravin pokračovat.


Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPRCHLÍKY

DOPADY NA ČESKÝ PRŮMYSL

EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI

IT A KYBERBEZPEČNOST

MM25_AI

RADY NEJEN PRO RODIČE

  • Našli jste v článku chybu?