Menu Zavřít

Doba postkoronavirová: čemu bude potřeba věnovat pozornost?

13. 7. 2020
Autor: Euro.cz

Pandemie covidu-19 změnila globální ekonomiku, politiku a trhy. Příští desetiletí bude utvářeno zejména vývojem fiskální politiky, deglobalizací, novými zdroji ekonomického růstu a inflací. Změny v těchto oblastech vytvoří příležitosti a hrozby pro investory. Úspěšní budou ti, kteří se na nadcházející změny připraví a budou umět včas zareagovat.

Vlády se budou zadlužovat a centrální banky budou využívány k monetizaci vládního dluhu. Otázkou je, zdali se vlády rozhodnou jít cestou zvyšování vládních výdajů, nebo cestou úsporných opatření.

Vyloučit nelze ani vyšší zdanění příjmů a bohatství. Navýšení vládních výdajů by mohlo dotovat firmy a financovat projekty v oblasti zdraví, klimatu a infrastruktury nebo přerozdělit bohatství chudším segmentům společnosti. Taková politika by zvýšila potenciál ekonomiky. Neznámou je, zda pandemie covidu-19 povede k poklesu globalizace. Deglobalizace obrátí politickou pozornost na problémy spojené s globalizací, jako jsou nerovnost, obchodní konfl ikty a změny klimatu.

Výzvami deglobalizace bude omezení zadlužování, udržení vysoké ziskovosti podniků a návrat k vysoké zaměstnanosti.

V globalizovaném světě se předpokládá, že nekvalifikovaná pracovní místa se přesouvají do zemí s nejnižšími mzdami a že volný obchod zajišťuje dostupnost zboží po celém světě. Tato situace se mění. Nadcházející desetiletí bude záviset na tom, zda inovace a obchodní modely povedou k ekonomickému růstu, nebo zda bude světová ekonomika čelit stagnaci. Pokud dojde k materializaci inovací, budoucí růstový potenciál bude zachráněn.

WT100

O autorovi| Lubomír Vystavěl, cFa chief investment officer, NN Investment Partners C. R.

  • Našli jste v článku chybu?