Štěstí není žádná muška ani hmyz. A zdrojem štěstí mohou být i peníze
Vydavatele, autora knih a taky profesionálního školitele, rádce či motivačního řečníka Iva Tomana nezastavil před úspěchem ani Tourettův syndrom, nervová choroba způsobující během mluvy tiky. „Spíš mi to překáží v soukromém životě,“ říká o nemoci Toman, jenž před časem školil i vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše, kterého obdivuje i volí.
* Nevadí vám vaše choroba v práci motivačního řečníka? Mluvil jste i k plné Lucerně a lidé obvykle bývají zaskočeni projevy Tourettova syndromu.
V práci mi to moc nepřekáží, protože když už mluvím, tak je to dobré. Lidé bývají i tak někdy zaskočeni, stávalo se mi to hlavně v začátcích. Dnes už ale vědí, že tím trpím, takže to čekají.
* Skutečně se Tourettův syndrom nedá léčit? Vím, že se o to u nás lékaři pokoušeli už v šedesátých letech.
Zatím ne. I když bych samozřejmě byl rád, kdybych se toho zbavil.
* Jste profesionální školitel, rádce, motivační řečník, kouč…
Nejsem kouč, proti tomu se vymezuji. Koučování se nevěnuji.
* A proč? Protože na to nejste dost trpělivý?
Jednak proto a taky na to nemám ty správné povahové vlastnosti.
* Podle vás se lidé často radami kouče neřídí, i proto koučink neděláte? A nejde vlastně o podvod?
O podvod určitě ne. Ale je pravda, že u nás je několikanásobně víc koučů než v Americe, kde s tím mají mnohem delší zkušenost. Tady se snaží druhým radit skoro každý, kdo má tři roky po maturitě. V tom obrovském množství koučů je u nás i spousta lidí, kteří mezi nimi nemají co dělat, a taky několik podvodníků. Skutečnými kouči je u nás jen pár lidí, nazývá se jím ale skoro každý.
* Jaké vlastnosti naopak máte pro profesi rádce a školitele?
Na to není jednoduchá odpověď, protože záleží, koho a co školíte. Určitě by ale dobrý školitel měl mít charisma, aby dokázal druhým předat svou energii. Také má mít schopnost věci zjednodušovat. Já za sebou vlastně mám tři podnikatelské kariéry: ta první, dřevařského inženýra, což jsem vystudoval, byla neúspěšná, protože jsem si vybral obor, ve kterém jsem nevynikal. Pak jsem dělal přímý prodej, kde se mi dařilo, a poté jsem se pustil do vzdělávání, kde se mi také daří. Školit jsem tedy začal až po dvou relativně úspěšných kariérách. Vlastně lidem dobíjím baterky.
* Přímý prodej je také motivační psychologie, ne? Musíte někoho motivovat, aby si od vás něco koupil.
Určitě. Kdysi mě v jedné firmě naučili fígle, jak si říct o peníze. No a mně se to začalo líbit, začal jsem si to nahrávat, pak jsem to přepsal do knižní podoby… Takhle to celé vzniklo.
* Na začátku podnikání jste zprivatizoval slovenský truhlářský závod, skončil jste ale s vysokými dluhy. Nepotřeboval jste tehdy sám motivátora?
Nepotřeboval, poradil jsem si sám. Navíc ten obor u nás tehdy neexistoval.
* Máte od lidí, které školíte, zpětnou vazbu, jestli jste jim skutečně pomohl?
Někteří mi píší, ale nechtějí to moc zveřejňovat.
* Co jim chybí nejvíc, proč potřebují nejčastěji motivovat?
Někdy inspirace. Tito lidé vědí, že něco chtějí, a potřebují jen trknout, aby k tomu došli.
* Koho nejčastěji školíte, myslím podle pohlaví, věku nebo profese?
Podle profese to určitě není. Jde o to, jestli jsou to lidé, kteří v sobě mají velkou vnitřní energii. Školím lidi od pohřební služby až po miliardáře, všichni v sobě ale mají vnitřní energii a něco v životě hledají.
* Napsal jste knihu o štěstí, fenoménu dneška, třeba v Bhútánu ho měří místo HDP. Co je podle vás štěstí?
Určitě to není žádná muška nebo hmyz jako v tom slavném filmu. Štěstí je stav mysli. Ezotericky založení lidé to neradi slyší, ale zdrojem štěstí můžou být i peníze. Nebo to, s kým i kde žijete. Z padesáti procent je to geneticky dané, deset procent tvoří vnější okolnosti a zbývajících čtyřicet procent dokážeme ovlivnit. Je na to přesný vzorec.
* Školil jste i Andreje Babiše, jak to vzniklo?
On mi napsal SMS, že je zrovna na dovolené, čte moji knížku Úspěšná sebemanipulace a rád by se se mnou sešel. Tak jsme se sešli.
* V čem jste ho školil, kde cítil nedostatek?
Není to tak, že by cítil nedostatek. Prostě chtěl být ještě lepší, než je.
* Když ho dnes sledujete v politice, řekl byste, že jste mu pomohl?
Myslím, že člověk jako on by uspěl i bez mého školení. Já můžu jen inspirovat a trošku posouvat.
O autorovi| PETR HOLEC holecp@mf.cz