Menu Zavřít

Dobré pivo se prodá vždycky

11. 5. 2020
Autor: Euro.cz

Podnik Dejf ze Studénky má jasné motto: Nenažranost nikam nevede Slezské město Studénka osvobodili rudoarmějci 2. května 1945. A na věčnou počest nese tohle datum ve svém jméně i zdejší centrální ulice. Tak i my jsme se do města proslaveného výrobou vagonů vypravili 2. května, abychom část sobotního dopoledne strávili s Davidem Hanzelkou, zakladatelem a sládkem Pivovaru Dejf.

Na vchodových dveřích do výrobny, kde se zároveň prodávají sklenice, trička a především pití, visí jasný vzkaz: „Pivo vyprodáno!“ Dejf je tak jedním z těch minipivovarů, které současnou krizi využily, jak nejlíp dovedly. „Každý, kdo chtěl, si našel cestu. Dobré pivo se prodá vždycky,“ tvrdí Hanzelka.

Své pivo prý nemusí ani rozvážet, většina zákazníků přijde až za ním a navíc velkou část objemu si pijáci zarezervují ještě předtím, než je Dejf začne prodávat. V současnosti vaří o polovinu víc, než je běžné.

A není prý výjimkou, že celou várku prodá během jednoho dne.

Z varny o objemu 500 litrů tu loni „vytlačil“ celkový výstav ve výši 300 hektolitrů. O rozšiřování technologie zatím nechce ani slyšet. „Nenažranost nikam nevede, baví mě to. Zásadní pro mě je, abychom pivo dostali na co nejvyšší úroveň,“ reaguje s tím, že nejdůležitější pro něj je mít z vaření radost.

Hanzelka začínal v garáži jako „homebrewař“, skutečný pivovar pak rozjel v přízemí domu své sestry. „Myšlenka byla postavit hobbyminipivovar, kde budu vyrábět speciály,“ vrací se do roku 2017.

Dnes je realita taková, že Dejf za rok vyprodukuje třicet druhů piv. Experimentuje i s chmelovými novošlechtěnci, což potvrzuje speciál Most IPA 14°, který vzniká ze stejnojmenné odrůdy. A Hanzelka si tenhle chmel chválí, podle něj má prý do budoucna potenciál.

Africké chmely

Piva Dejf se přímo ve Studénce nikde nečepují, velkou pomocí jsou tu prý malé soudky, které si místní nechávají naplnit na grilovačky nebo víkendové akce. „Ani jsem nepočítal s tím, že své pivo budu prodávat ve Studénce,“ popisuje Hanzelka. Živí jej okolní města a krajská Ostrava. Právě s tamějším létajícím pivovarem Beerokracie přes sezonu vyrábí i jediný spodně kvašený ležák ze svého portfolia.

Vzhledem k tomu, že hlavním kolbištěm Dejfa je svrchní kvašení a lednice kvůli obrovskému zájmu zákazníků příliš jiných možností nenabízela, ochutnali jsme jeho speciál Africo IPA 14°. Láká na 5,9 procenta alkoholu a poměrně výraznou hořkost -v tabulce IBU dosahuje hodnoty 55.

Kořením tohoto světlého ejlu jsou africké chmely, díky nimž má i těžší citrusovou vůni. Chuť je naproti tomu lehčí a plná, svěží ovocitost se v ní prolíná se znatelnou chmelovou hořkostí, která v ústech rezonuje i dlouho po napití.

Africo korunuje velmi dobrá pitelnost a rozjasňuje mysl těm, kdo už kvůli všem těm trendy stylům zapomněli, jaké pocity dokáže vyvolat správný India Pale Ale.

Pivovar Dejf 2. května 390, Studénka sládek: david Hanzelka založeno: 2017 Nabídka: svrchně kvašená piva, přes léto i kooperační spodně kvašený ležák Otevřeno:

úterý (14.30 až 17.00)

WT100

O autorovi| Ondřej stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?