Menu Zavřít

Dobře podpořená tužka

26. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Státní podpora konkurenta vyžene Koh-i-noor do Číny

V Českém Krumlově se v červnu začne stavět nová tužkárna. O necelých dvacet kilometrů dál, v Českých Budějovicích, stojí tužkárna již sto padesát let. Té krumlovské stát odpustí daně. Budějovické neodpustí nic. Nejde o tužky psací, nýbrž kosmetické. To ale nemění podstatu věci. Norimberský holding Schwanhäußer Industrie, který novou továrnu postaví, je jedním z vedoucích hráčů na světovém trhu psacích potřeb a přímý konkurent budějovického Koh-i-nooru Hardtmuth.

Deset let prázdnin.

Dceřiná firma skupiny Schwanhäußer Industrie zaměřená na klasické psací potřeby – Schwan - STABILO ČR – má už v Krumlově továrnu od roku 1992. Produkuje 115 milionů tužek ročně a zaměstnává 320 lidí. Část jejích prostor dnes využívá její dcera – Schwan Cosmetics ČR. Jejích 145 zaměstnanců v nich vyrábí kosmetické tužky. Po dokončení nové továrny, které se plánuje na léto 2004, se má tamní produkce kosmetických tužek zvýšit na 30 milionů ročně a počet zaměstnanců se přiblíží dvěma stovkám.
Finanční manažer Schwan Cosmetics ČR Petr Brabec říká, že první etapa výstavby nového komplexu bude stát 360 milionů korun. „Projekt ale počítá s tím, že při příznivém vývoji na trhu by mohly být v budoucnu přistavěny další kapacity. Celkové investice by tak dosáhly zhruba miliardy korun,“ uvádí Petr Brabec. Na výstavbu továrny dostane Schwan Cosmetics ČR formou desetiletých daňových prázdnin státní podporu ve výši 265,78 milionu korun.

Pomoc slabým.

Úřad pro ochrany hospodářské soutěže (ÚHOS) poskytl výjimku z obecného zákazu veřejné podpory ve prospěch Schwan Cosmetics ČR 29. června 2001, a to na žádost ministerstva průmyslu a obchodu. Podpora byla povolena z titulu „regionální podpory méně rozvinutým regionům“. Zákon uvádí, že má napomoci hospodářskému rozvoji oblastí s mimořádně nízkou životní úrovní nebo vysokou nezaměstnaností. Antimonopolní úřad ve svém nálezu operuje mimo jiné výší nezaměstnanosti, která v okrese Český Krumlov dosáhla v květnu předloňského roku 7,6 procenta (průměr celé ČR byl ve stejném měsíci 8,7 procenta – pozn. EURO), vytvořením 200 přímých pracovních míst a více než sedmdesátiprocentní přidanou hodnotou vytvořenou v Česku.

Stejná příležitost.

Udělení státní podpory považuje za správné i CzechInvest. Jeho tisková mluvčí Jana Víšková argumentuje mimo jiné tím, že Schwan – STABILO vyrábí v Česku psací potřeby od roku 1992 bez jakékoli podpory státu. Produkce kosmetických tužek je z 98 procent určena na export. CzechInvest je názoru, že dopad na hospodářskou soutěž v České republice je minimální už proto, že Koh-i-noor Hardtmuth se výrobou kosmetických tužek zabývá pouze okrajově.
„Stejnou příležitost (k získání veřejné podpory – pozn. EURO) měla a nadále má i společnost Koh-i-noor Hardtmuth, protože zákon o investičních pobídkách stanovuje českým i zahraničním investorům stejná pravidla. Jedinou základní podmínkou je investice nad 350 milionů korun,“ konstatuje Jana Víšková. Připomíná také, že stát nemá s touto investicí výdaje, jde pouze o nerealizovaný příjem. „Pokud by se však tato investice neuskutečnila v České republice, neplynuly by do státního rozpočtu ostatní významné příjmy, jako například ze sociálního a zdravotního pojištění, dalších příslušných daní apod.,“ zdůrazňuje.

Postavit vedle?

V této souvislosti je ovšem nutné uvést, že Koh-i-noor také řádně platí odvody za své zaměstnance. A je jich tisíc. Kapitálové možnosti českobudějovické tužkárny - respektive skupiny Gama, do které patří - jsou kromě toho z řady objektivních důvodů podstatně skromnější než německého holdingu „Jenom za poslední tři roky jsme odvedli státu na dani z příjmu asi 113 milionů korun. Kdyby mi to stát odpustil, mohl bych je investovat například do rozšíření výroby kosmetických tužek,“ říká generální ředitel Koh-i-nooru Hardtmuth Vlastislav Bříza. Soudí, že stamilionová finanční injekce českého státu umožní společnosti Schwan výrazně snížit výrobní náklady a také přetahovat zaměstnance Koh-i-nooru do obou německých továren. „Koh-i-noor tak přichází o své investice do kvalifikace a vzdělání těchto pracovníků a o know how, které je v tužkařské výrobě velmi důležité,“ konstatuje ředitel.
V podobném duchu mluví i manažerka exportu Koh-i-nooru Hardtmuth Zdenka Žánová. Jménem podniku se obrátila dopisem na ministra průmyslu Milana Urbana a informovala o znění dopisu i předsedu vlády, ministra financí, antimonopolní úřad, CzechInvest a Svaz průmyslu. „Koh-i-noor Hardtmuth exportuje 80 procent své produkce do 64 zemí světa, tuzemský trh nás tedy určitě neživí. Daně ze zisku ovšem platíme v této zemi. Kde platí daně Schwan?“ ptá se v dopise řečnicky Zdena Žánová a dále uvádí: „Co má Koh-i-noor Hardtmuth dělat, aby také dostal investiční pobídku? Zavřít dnešní výrobu, propustit tisíc pracovníků a založit vedle novou společnost a pokračovat ve výrobě v ní?“

MM25_AI

Dobrý podnik.

Vlastislav Bříza i Zdenka Žánová zdůrazňují, že nekritizují společnost Schwan, která jen využívá možností, které se jí nabízejí. Moderní německá továrna v Českém Krumlově, bezprostředně řízená českými manažery, má všechny znaky dobře fungujícího podniku. S celkovým počtem 365 pracovníků patří už dnes Schwan – STABILO ČR a Schwan Cosmetics ČR mezi významné zaměstnavatele v okrese. Manažer kvality Martin Smolík tvrdí, že továrna Schwan – STABILO Cosmetics bude vzorovým podnikem nejen co do kvality produkce a rentability výroby, ale i pokud jde o respektování ekologických a estetických hledisek. To má značný význam vzhledem ke specifické situaci v českokrumlovské průmyslové zóně, která vznikla v roce 1950 a v roce 1989 byla její podstatná část prohlášena za chráněné území.
Výtkám týkajícím se konkurenčního zvýhodnění čelí krumlovští manažeři argumentem, že Schwan Cosmetics ČR vyrábí kosmetické tužky v množství a na kvalitativní úrovni, které na českém trhu nemají obdoby. Dodávají, že firma se navíc na trzích, na kterých prodává svou produkci, nesetkává s konkurencí žádného jiného českého podniku. Martin Smolík také uvádí, že jako generální dodavatel nové továrny byla vybrána tuzemská firma Imos Brno, což rovněž představuje nezanedbatelný přínos pro český stát.
Pokud jde o údajné přetahování pracovníků Koh-i-nooru, nic takového Schwan Cosmetics - jak tvrdí jeho manažeři - neorganizuje. Z Budějovic prý přešlo do krumlovské továrny jen několik pracovníků, kteří pro to zřejmě měli osobní důvody. Je ovšem skutečnost, že dvacetikilometrová vzdálenost dělá z Budějovic a Krumlova prakticky jeden region, kde se zájmy jednotlivých firem mohou prolínat. Ostatně tři mladí manažeři, s nimiž redaktoři týdeníku EURO mluvili, dojíždějí do Českého Krumlova právě z Budějovic. Výrobní manažer Jiří Jírovec přišel přímo z Koh-i-nooru, kde byl ředitelem klíčového závodu tužkárna.

Do Číny.

Vyjádření ministra Milana Urbana k veřejné podpoře pro Schwan Cosmetics ČR týdeníku EURO jeho tiskový mluvčí Ivo Mravinac ani za pět pracovních dnů neposkytl. K dispozici je však ministrova odpověď na interpelaci poslance Miroslava Beneše (ODS). „Je nezbytné si uvědomit,“ nabádá ministr poslance, „že proces poskytování veřejné podpory je založen na principu zvýhodnění určitého podnikání, což je jednou z podmínek vyplývajících ze zákona o veřejné podpoře k tomu, aby dané opatření mělo charakter veřejné podpory.“ To je věta, která hodně naštvala představitele Koh-i-nooru.
Je třeba souhlasit, že byla stylizována opravdu velmi nešikovně. „Zvýhodnění určitého podnikání“ není podstata veřejné podpory, ani jedna z jejích podmínek, ale její nevítaná součást. Slabina. Právě proto je ve hře antimonopolní úřad, aby únosnost této slabé stránky posoudil. „Tato výhoda zvýhodňuje určité podnikání, neboť poskytnutá veřejná podpora umožní příjemci této podpory snížit náklady na realizaci investice, které by musel na tuto investici vynaložit, čímž je mu poskytnuta výhoda na úkor jiných konkurujících společností,“ konstatuje ÚOHS. V případě Schwan Cosmetic antimonopolní úřad shledal, že z hlediska zákona je všechno v pořádku a podporu lze poskytnout. Výhodu inkasuje Schwan, nevýhodu Koh-i-noor. To je fakt, který nevyvrací ani ministrem zmíněná možnost, že si budějovická tužkárna může také zažádat.
Odpálit legitimní a velmi aktuální připomínky k míře ochrany domácích výrobců při poskytování státní podpory zahraniční konkurenci poukazem na to, že vše je formálně v pořádku, není nejšťastnější vykročení nového ministra. Odpověď z Koh-i-nooru má týdeník EURO k dispozici: „Připravuji přemístění výroby do Číny, která vytváří podmínky pro podnikání českého podnikatele. To může znamenat propuštění většího počtu pracovníků než přilákala investiční pobídka,“ říká Vlastislav Bříza, který je z titulu své funkce povinen spravovat majetek akcionářů způsobem, který nejlépe přispěje k jeho rozmnožení. Koh-i-noor by tak v Číně následoval svého velkého konkurenta. Schwan už láci čínské pracovní síly ve svém závodě využívá.

  • Našli jste v článku chybu?