Menu Zavřít

Dobré zprávy z Míráku

26. 11. 2018
Autor: Euro.cz

Přestože má Praha spoustu minipivovarů, Ossegg není rozhodně zbytečný

Náměstí Míru poblíž pražského centra je právě nyní na kraji adventu lákavější než kdy jindy. Můžou za to příjemnou atmosférou vonící vánoční trhy, kde se člověk necítí jako sardinka unášená davem. Takže pokud se teď na Mírák vydáte a budete potřebovat zahřát, nechte si zajít chuť na svařák a zajděte do Římské, hned za Divadlem na Vinohradech, kde od července funguje restaurační pivovar Ossegg Praha.

Jde o podnik inspirovaný a volně provázaný se stejnojmenným provozem v cisterciáckém klášteře v podkrušnohorském Oseku, ovšem nabídka piv v Praze je o dost širší. Sládek Filip Žaba se tu nemusí nijak krotit, spodně kvašenou klasiku ve stálé nabídce doplňuje i polotmavý red ale a sezonně i několik speciálů.

„Je to moje druhá štace, předtím jsem vařil v pražském Jihoměstském pivovaru, kam jsem nastoupil hned po absolvování Podskalské,“ představuje Žaba svůj životopis. „Jeho“ nerezová technologie srovnaná do nudle zabírá velkou část podzemní restaurace. Ossegg Praha nemá klasickou spilku, piva kvasí i leží ve velkých tancích. Z jednoho mi Žaba dává ochutnat uleželý silný bock, který připravil jako zpestření pro přicházející advent. „Ročně tu můžu uvařit maximálně 3500 hektolitrů,“ počítá sládek. To je krajní hodnota, které se pivovar v prvních letech provozu pravděpodobně nedotkne.

I když dnes Žabovo pivo odebírá ještě jedna pražská restaurace, naprostá většina produkce se vypije přímo v Římské. Dobře vypadající výčepy nabízejí pět píp -čtyři z nich jsou pro stálý sortiment, pátá pro občasný speciál. Část piva se tu stáčí i do půllitrových skleněných lahví s patentním uzávěrem, které jsou - za což si Ossegg Praha vysloužil naši pochvalu - zálohované.

Výstavní Ruthard

„Teďka musím zase vařit,“ loučí se Žaba.

Pípající telefon mu oznamuje, že do várky musí přidat chmel. Právě vyrábí svrchně kvašený red ale, takže do kádě přijde nejdřív pronikavě vonící americká chmelová odrůda Mosaic a pak i novozélandská Pacific Gem.

Tu nejpříjemnější část návštěvy, ochutnávání, jsme načali u tmavé třináctky Balthasar. Spodně kvašený speciál s 5,4 procenta alkoholu působí překvapivě svěže a nijak sladce, voní kávou. Má znatelný říz a slabě citelnou hořkost. Speciál zdobí velmi dobrá pitelnost. Zkrátka touto volbou nic nezkazíte.

Ostych není třeba mít ani před polotmavým pivem typu red ale Ruthard.

Jedenáctka si nese 4,5procentní alkoholový náboj a výraznou vůni grepu, uvnitř skrývá pronikavou kyselost a čerstvost.

Rutharda korunuje vynikající pitelnost. •

Ossegg Praha

Římská 45, Praha 2 Sládek: Filip Žaba Nabídka: spodně i svrchně kvašená piva a speciály Co doporučujeme: extrémně dobře pitelný red ale Ruthard Prodej piva: v zálohovaných skleněných lahvích ve výčepu Otevřeno: denně 11.00-23.00

FIN25

O autorovi| Ondřej Stratilík stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?