Zatímco v deníku Ha´arec o víkendu vyšel průzkum, podle něhož si většina Izraelců přeje spíše ochránit židovskou většinu v zemi než bojovat za kontrolu Západního břehu, prezident má jasno. Jeruzalém není město rozdělené vedví mezi Židy a Araby, ale židovská metropole, kam by se měla odstěhovat česká ambasáda. Pro politika, který v roce 2002 přirovnal Jásira Arafata k Hitlerovi, je poslední „stěhovací“ rada ostatně ještě hodně vlažná.
Netřeba ale tepat jen Zemana. Česká politika má ve vztahu k Izraeli podivný komplex a zastává názory, které by i ve Svaté zemi mnozí považovali za velmi ortodoxní. Své o tom ví třeba novinář Yossi Melman. Ano, ten, který se musel obhajovat, že anglicky umí výborně, a rozhodně Zemanovo nejapné přirovnání k nacistickému vůdci nezkreslil. Týž Melman v roce 2005 zpovídal na Pražském hradě Václava Klause. Prezident se nejprve podivil, že rozhovor nestor izraelské novinařiny nenahrává. „Budete mě špatně citovat,“ napomenul ho. A když se Melman Klause zeptal, co si myslí o tom, že centrum Prahy opanovala kasina izraelských mafiánů, obořil se na žurnalistu jeden z Klausových poradců. „To není otázka pro prezidenta,“ utnul nositele několika prestižních novinářských cen.
Kdo ví, čeho se dočkáme při Zemanově čtyřdenním tripu. Pravděpodobně zas někdo nepochopí jeho slova nebo se bude ptát neuctivě. Na druhou stranu je prezidentův program nabitý, a tak se snad Zeman přesvědčí, že ne každý židovský politik je zapálený sionista. Pisatel těchto řádek ostatně jen doufá, že paní Ivaně a slečně Kateřině při návštěvě Mea Šearim, jeruzalémské čtvrti chasidských ultras, jejich průvodci vysvětlí, že tu jsou všichni jako nezvaní turisté. Neuznávají tu totiž ani ženy ve veřejných funkcích, ani stát Izrael. U nás bychom je označili za „nepřizpůsobivé“ občany. Ale o tyhle soudy se Miloš Zeman v Izraeli jistě nepodělí.
Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:
Škoda facky, která padne vedle