Menu Zavřít

Dočasné figurky

6. 5. 2004
Autor: Euro.cz

Považujete za správné odvolat jednatele Eurotelu?

Považujete za správné rozhodnutí dozorčí rady Českého Telecomu odvolat Terrence Valeskiho a Luboše Borika z pozic jednatelů Eurotelu?

  • 1) ano 21,5 %
  • 2) ne 45,8 %
  • 3) nevím, nemám názor 32,7 %

Dlouhou dobu se spekulovalo o tom, že šéf Eurotelu Terrence Valeski bude odvolán. Koncem dubna se to opravdu stalo. V důsledku neshod s ředitelem mateřského Českého Telecomu (ČTc) Gabrielem Berdárem je spolu s Lubošem Borikem dozorčí rada sesadila. Byly tyto personální šachy před privatizací dominantního operátora správné? Téměř 49 procent účastníků pravidelné ankety se domnívá, že to správné nebylo.
První tázaný se zamýšlí nad postavením členů vedení ve státních firmách: „Případ nastoluje otázku, zda manažeři ve firmách se státním vlivem jsou skutečnými manažery, nebo pouze ovládanými a dočasnými figurkami. Jejich úloha může oscilovat od politické loutky, přes PR pracovníka až po skutečného politika s nesporným talentem politikařit. Bylo by nesmírně poučné umístit jakékoliv vrcholové manažery například ČEZ, Telecomu, Transgasu, ČSA, ale i Škody Auto a tak dále do čela fundamentálně privátních firem o velikosti cca 300 až 1000 zaměstnanců působících na reálném a konkurenčním trhu. Asi bychom byli výsledky experimentu udiveni. A přepisovali bychom žebříčky nejúspěšnějších manažerů.“
Politiku hledej za vším. V duchu této premisy zazněly následující odpovědi. Tento ředitel se domnívá, že role ministra vnitra byla v tomto případě zřetelná: „Neznám v ČR lepší management, než měl Eurotel. Jedná se přípravu na největší tunel roku 2004 v podání managementu ČTc. Na celém případu je zajímavá aktivní role ministra Grosse prostřednictvím „personálního“ poradce Formana a tichá podpora ODS. Může se jednat o cílené snížení hodnoty pro budoucího (již domluveného) kupce.“
Rovněž tak autor následující reakce považuje Stanislava Grosse za významnou postavu „v pozadí“: „Domnívám se že i zde, jako ostatně i v jiných případech, jde o manipulaci privatizace ministrem Grossem a jeho “přáteli”.“
Ale ani ministr informatiky nevyšel z Manažerského barometru zkrátka: „Považuji za svrchované právo dozorčí rady takové rozhodnutí učinit a to, že se kolem strhl takový humbuk, svědčí o tom, že existují síly v zákulisí, které sice nenesou odpovědnost, ale chtějí manipulovat dozorčí radou. Zdá se, že ministr Mlynář tyto síly reprezentuje.“
Velká politická hra je podle tohoto manažera každodenní součástí našeho života: „Myslím si, že pan Valeski jednoznačně prokázal své managerské schopnosti a to ve prospěch Eurotelu, a tedy jejího vlastníka. Že by nový vlastník, který Eurotel koupil, jej kupoval s vědomím nespokojenosti s jeho výsledky, dle mne je naprosto nepravděpodobné. Proto se domnívám, že jsme opět svědky politických „hrátek“ jako například u pana Míla.“
Nejde přece o žádnu tragédii. Ti, kteří sedí na nejvyšších postech, musejí počítat s tím, že to nemusí být navždy: „Jmenování a odvolání k sobě patří jako den a noc. Často jsme svědky toho, že někteří odvolaní ředitelé pořádají po svém odvolání tiskové konference, kde tvrdí, že byli odvoláni nespravedlivě. Zákon však nezná nejen nespravedlivé jmenování, ale ani nespravedlivé odvolání. Lidé, kteří působí ve jmenovaných funkcích, zkrátka musejí počítat s tím, že jmenování není na doživotí.“
Je třeba si uvědomit, že nikdo vlastně nemá zájem na tom, aby management telekomunikačních firem byl zdatný a chránil zájmy státu: „Já z toho mám navíc pocit, že orgány Českého Telecomu i Eurotelu se postupně očišťují od všech lidí, kteří by mohli (za „mohli“ si lze dosadit „byli by kompetentní“, „odvážili by se “ a podobně) něco namítat proti špatnému prodeji Českého Telecomu strategickému investorovi (a byli by schopni špatný prodej rozeznat od dobrého). Vypadá to, že pro vachrlatou vládnoucí koalici je „rychle“ důležitější než „dobře“.“
Poslední dva příspěvky byly věnovány úloze ředitele ČTc v celé kauze: „Je to jenom další důkaz toho, že trpaslík Berdár má problémy s vlastní identitou a že likviduje možné ohroženi jeho pozice.“
“Myslím, že za takové rozhodnutí by měl být pan Berdár potrestán. Nejenom, že nerespektuje záměr vlády ponechat Eurotel víceméně autonomní kvůli případné samostatné privatizaci, ale současně odvolává úspěšného manažera. Jak tím přispívá ke zvýšení hodnoty společnosti, kterou řídí, je jasné zřejmě pouze jeho egu.“

FIN25

Odpovídalo 107 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?