ENERGIE A VODAZatímco trh s elektřinou byl plně liberalizován už před rokem, od letošního dubna dojde k uvolnění cenové regulace také u plynu. Už od začátku roku si ale všichni zákazníci (firmy i domácnosti) mohou vybrat vlastního dodavatele plynu. V republice je jich celkem osm.
ENERGIE A VODA
Zatímco trh s elektřinou byl plně liberalizován už před rokem, od letošního dubna dojde k uvolnění cenové regulace také u plynu. Už od začátku roku si ale všichni zákazníci (firmy i domácnosti) mohou vybrat vlastního dodavatele plynu. V republice je jich celkem osm.
Ceny pro první čtvrtletí jsou ale zatím ještě regulované. Oproti loňskému roku klesly. Hlavním důvodem je příznivý vývoj cen na světových trzích. Zatímco českým domácnostem zlevní plyn v průměru o 4,17 procenta, malým podnikům o osm procent a středně velkým firmám téměř o desetinu.
Naopak elektřina podraží. Malým firmám v průměru o 9,2 procenta, velkoodběratelům o 15 až 17 procent. Ceny za elektřinu se tak pro podnikatele možná už letos dostanou na úroveň západní Evropy.
I letos stát hodlá podpořit „zelenou“ energii, a to více než v předcházejících letech. Výkupní ceny současných zdrojů by se měly zvýšit o dvě procenta. Kromě pěstované a lesní biomasy je od letoška do podpory zahrnuta i energie z větrných elektráren.
Rozdílně se budou v republice vyvíjet ceny stočného a vodného. Ceny určuje dohoda radnic s vodohospodářskými společnostmi. Citelně zdraží třeba voda v Praze, a to o 12 procent na 49,67 koruny za metr krychlový. V dalších městech ceny neporostou tak rychle (od nuly do pěti procent), ale jen proto, že zdražily už v minulosti. Například v Nymburku už vloni stál metr krychlový vody 54,50 koruny.
Růst cen společně s rozšiřováním úsporných spotřebičů přitom neustále snižují spotřebu vody v Česku. Před 17 lety se spotřebovalo 171 litrů na osobu a den, vloni to bylo necelých sto litrů.