V Drážďanech, tedy centru hnutí, se sešlo podle odhadů německých médií šest až osm tisíc lidí. V Praze skoro stejně – pět tisíc. Přitom důvody, proč si mohou obyvatelé obou zemí stěžovat na uprchlíky, rozhodně shodné nejsou. Proč se tedy obyvatelé země, kde je problém nulový, stávají největšími bojovníky proti islámu?
V Česku se zvedla stavidla. Prezident země vystoupil na akci pořádané extremisty a tím je legitimizuje. Příznivci Tomia Okamury zaplňují náměstí, mísí se s regulérními gaunery a nikdo proti těmto náladám nezvedne hlas. Český ministr vnitra se staví v Evropě po bok odpůrců migrantů, zavírá uprchlíky za mříže a ploty, všichni sklízejí ovace.
Přečtěte si glosu Stanislava Šulce k tématu: Vítejte v lepším světě
Extrémisté začínají žít v pocitu, že je vše dovoleno. Že každý je na jejich straně. Házejí zápalné lahve na zařízení, které těm pár uprchlíkům pomáhá, pobodají v Praze muslima. Tohle už není normální. Co dělá teď prezident? Souhlasí s tím Tomio Okamura? A co ti, kteří se vezou na vlně populismu? Šéf ODS Fiala (muslimský šátek je podle něj znamením kultury, která nás ohrožuje), Andrej Babiš (o přijímání uprchlíků z Blízkého východu nemůže být řeč)?
Pokud nesouhlasí, proč útoky tvrdě neodsoudí? Na atmosféře v téhle poblázněné zemi mají přece i oni svůj podíl. Pokud se extrém bude mlčky přehlížet, násilností začne přibývat a tahle země nebude bezpečná. Ne kvůli uprchlíkům, ale kvůli utrženým radikálům.
Reakce jmenovaných politiků jsou velmi vlažné. Prezidentův mluvčí řekl, že téma migrace je potřeba sebrat z rukou radikálů, Petr Fiala doufá, že budou viníci dopadeni. Ostatní jezdci na vlně mlčí. Čest těm, kteří před násilím varují trvale.
Čtěte další komentáře Petra Weikerta: