Účastníci summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Singapuru se v neděli (15. listopadu) shodli na tom, že dohoda o nástupci tzv. Kjótského protokolu, který vyprší v roce 2012, bude asi až příští rok.
Autor: Jakub Stadler
Summit APECu, který se konal v Singapuru, se shodl na tom, že nová dohoda o emisích skleníkových plynů bude odložena na další vrcholnou konferenci OSN. Ta se bude konat příští rok v Mexiku.
Účastnící summitu, mezi kterými byl i americký prezident Barack Obama, tak dal za pravdu dánskému premiérovi Larsi Lökke Rasmussenovi, který do Singapuru přiletěl s návrhem, aby na summitu v Kodani (7.-18. prosince) byla sjednána pouze politická dohoda.
Tato 5-8 stránek dlouhá politická dohoda o společných cílech by podle dánského premiéra pokrývala klíčová témata jako je redukce emisí skleníkových plynů a stanovila by přesný termín pro uzavření právně závazné dohody.
Africké, rozvojové a malé ostrovní země společně s některými evropskými státy se proti předloženému návrhu postavily a trvaly na tom, aby řádná dohoda byla sepsána na summitu v Kodani, který se bude konat v prosinci. Summit měl původně představit nástupce Kjótského protokolu z roku 1997, který zavazuje průmyslové státy, aby do roku 2020 snížily v průměru o 5 až 7 % emise skleníkových plynů.
„V každém případě tyto země stále chtějí uzavření právně závazné dohody v Kodani,“ uvedl Kim Carstensen ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF), který o dohodu také usiluje, a dodal: „Je příliš brzy vzdávat se ambicí.“
Dánský premiér je přesvědčen, že vrcholná konference OSN, které bude za tři týdny v hlavním městě Dánska předsedat, by mohla dosáhnout určitých cílů především v oblasti snižování emisí skleníkových plynů v rozvinutých zemích, zpomalení produkce emisí v rozvojových zemí a v pomoci chudým zemím. A to dokonce i těm, které nebudou výslovně uvedeny v textu dohody. „Nenecháme nikoho na holičkách,“ řekl Rasmussen.
Kaisa Kosonen z organizace Greenpeace nevěří, že by politická dohoda uspokojila většinu zemí. „Pochybuji, že většina zemí se zaprodá této dohodě, která má za úkol pouze zachovat tvář,“ uvedl.
Yi Xianliang z čínského ministerstva zahraničních věcí, který byl svou vládou pověřen k jednání v záležitostech spojených s klimatickou změnou, řekl, že původní cíl snížit emise skleníkových plynů o celých 50 % je „velmi kontroverzní.“ Čína společně s USA patří k největším znečištovatelům planety.
USA, které se teprve po nástupu Baracka Obamy do prezidentského úřadu zavázaly plnit Kjótský protokol, by odložením jednání o právně závazné dohodě získaly čas na přijetí důležitého zákona o omezení emisí skleníkových plynů z amerických továren, rafinérií a dalších podniků. Zákon se v současné době nachází v americkém Senátu.
Více na EurActiv.cz.