Menu Zavřít

Dokonale pojištěná investice

28. 4. 2005
Autor: Euro.cz

Commerzbank představuje termínovou burzu

I pro bázlivé české investory existuje ideální investiční příležitost, spojující minimum rizika a maximum výnosu. Aleš Jelínek, vedoucí specialistů na cenné papíry v Commerzbank, je o tom přesvědčen. Tou šancí je termínová burza. Může na ní investovat každý, kdo na to má dost peněz.

EURO: Můžete vysvětlit princip termínové burzy? JELÍNEK: Je to trh, kde se obchoduje s finančními deriváty, kterými si mohu zajistit svou investici. Obchodují se tam opce a futures kontrakty na akcie na dluhopisy. Její výhodou pro drobné investory je to, že si pomocí malých částek mohou zajišťovat částky velké. Investuji-li třeba 30 tisíc eur do akcií nebo do akciového indexu, zajistím si pomocí částek v řádech od několika desetin procenta do pěti procent své akcie proti poklesu až na třičtvrtě roku. Smyslem je zajistit si peníze investované do rizikovějšího instrumentu. Termínová burza je jednou z možností jak to udělat.

EURO: Jak tento trh vznikl? JELÍNEK: Co se sofistikovanějších investičních nástrojů týká, mají nejdelší historii otevřené podílové fondy. Investuji do něj, protože věřím, že vstupní poplatek, který zaplatím, se mi vyplatí. Věřím, že se mi vyplatí náklady fondu na portfolio manažery a že fond je schopen vykazovat lepší výsledky, než je tržní průměr. Je to aktivní přístup k investování. Vývojově dál je indexové investování. Investor říká, že nevěří portfolio manažerovi natolik, aby si ho platil a dá peníze do indexového certifikátu či indexové akcie. Ještě dál jsou strukturované certifikáty. Ty vás zpravidla zajistí proti poklesu, ovšem pokud trhy výrazně rostou, ubírají na potenciálním zisku. Termínová burza je nejdál. Investor si může některé strategie či nastavení rizikově výnosových profilů vytvořit sám. A v současné době levně.

EURO: Akciové fondy mají vstupní poplatky zpravidla okolo pěti procent a většinou nevyplácejí dividendy. To je cena, kterou klient platí za jistotu, že neprodělá. Kolik stojí investora zajištění na termínové burze? JELÍNEK: Prodejní opcí si mohou zajišťovat akcie a produkty kopírující index. Investor dostává dividendy, nehradí žádné skryté náklady, portfolio manažera ani vstupní poplatky. Má šanci koupit si opci třeba do prosince letošního roku, za kterou zaplatí přibližně čtyři procenta. Při investici do indexu Euro Stoxx 50 inkasuje ročně dividendy okolo tří procent, takže má cenu zajištění v podstatě zaplacenou. Pomocí opcí, které mají v současné době nejnižší cenu, si mohu koupit tento index a bude mě to stát asi čtyři procenta ceny podkladového aktiva. Navíc index s opcí nemusí investor držet až do konce splatnosti. Pokud index naroste například o deset procent, tak se opce, která má ještě zbytkovou hodnotu, zbaví a koupí si jinou, která je o deset procent výš. Tím si zamkne dosažené zisky. Nakupování opcí není motivováno jenom zajištěním při prvotní investici, ale také možností zamknout zisky, kterých jsem již dosáhl. Navíc se nemusím zajišťovat na nákupních hodnotách, ale například sedm procent pod nimi. Potom je cena, kterou zajištění stojí, úplně mizivá.

EURO: Vypadá to jako idyla mít téměř zadarmo jistotu, že budu pouze vydělávat. JELÍNEK: Idyla to je v této chvíli. Volatilita trhu, třeba poté, co zaútočila letadla na New York, či když hrozila epidemie SARS, byla okolo 40 až 50 procent. Opce proto samozřejmě byly mnohem dražší. Vždy, když akciové trhy zažijí nějaký šok, investoři, kteří tyto instrumenty oceňují, počítají s vyšším rizikem do budoucna. Proto cena opcí roste. Implicitní volatilita je určitá míra rizika, kterou trh tyto instrumenty oceňuje. Tato implicitní volatilita je dnes na svých absolutně minimálních hodnotách okolo dvanácti až třinácti procent. Což se výrazně promítá v ceně zajištění.

FIN25

EURO: Na termínové burze smí investovat kdokoli? JELÍNEK: Pro vstup na termínovou burzu je zapotřebí mít brokera nebo banku, kteří obchodování zpřístupní. Není to však samozřejmá záležitost, neboť umožněním přístupu na burzu dává banka klientovi do ruky obrovskou zbraň.
Může začít spekulovat v řádech, které neodpovídají jeho znalostem a finančním možnostem. Jsou proto přísná pravidla, která se musejí dodržovat.

EURO: V České republice rozhodně nejsou nákupy derivátů běžnou formou investování. Co brání masovější oblibě? JELÍNEK: Musíte mít přístup na termínovou burzu a míst, kde vám to umožní, je málo. Za druhé musíte prokázat určité znalosti. Dalším limitujícím faktorem je, částka, kterou musí mít investor k dispozici a která dává ekonomický smysl. Každý kontrakt na termínové burze se obchoduje na sto akcií, to znamená, že minimální obnos, který si můžu zajistit, je sto akcií například Nokie, sto indexových akcí DAX, a tak dále. Takže částky jsou v řádech minimálně několika tisíců eur.

  • Našli jste v článku chybu?