Menu Zavřít

Doktor Mráček bledne závistí

16. 2. 2006
Autor: Euro.cz

Technologie

bitcoin školení listopad 24

Výzkumný tým vedený izraelským vědcem Alonem Bodnerem přišel s vynálezem, díky němuž by potápěči mohli v blízké době konkurovat rybám. U evropského úřadu si nechal patentovat „elektronické žábry“. Jmenují se LikeAFish a pracují na bázi získávání kyslíku z mořské vody. Produkt je zatím ve fázi laboratorního testování, do dvou let by se však mohl dočkat komerčního nasazení. Jeho výhodou je fakt, že nejsou zapotřebí tlakové lahve se stlačeným kyslíkem, jako u tradiční potápěčské výbavy.
Každý litr vody obsahuje zhruba 1,5 procenta rozpuštěného vzduchu, extrahovat jej do dýchatelné podoby však byl poměrně těžký oříšek. Základem přístroje LikeAFish je malá válcovitá komora opatřená vysokootáčkovou odstředivkou, která dovoluje oddělit potřebné množství vzduchu. Podobně, jako když zatřepete plastovou lahví s perlivým nápojem a otevřete víčko, se u systému LikeAFish dá do pohybu uvolněný vzduch a putuje do odděleného zásobníku. Akumulátorem poháněné zařízení zpracuje 200 litrů vody za minutu a kilogramová baterie údajně vystačí na hodinu provozu. Čímž se dostáváme ke dvěma problematickým místům, obě souvisí se zdrojem energie. Za prvé, každý potápěč potvrdí, že je mu opravdu jedno, zda nese zátěž v podobě kyslíkových lahví nebo baterií. Akumulátory se navíc se slanou vodou nijak zvlášť nekamarádí a rychle podléhají zkáze. Druhou bolístkou je předpoklad spotřeby jednoho litru extrahovaného vzduchu na hodinu. V případě uzavřeného cirkulačního systému tato hodnota odpovídá spotřebě průměrně vzrostlého člověka při lehké zátěži. S námahou ovšem vzrůstá až na 3,5 litru.
Přístroj je ovšem ještě ve vývoji a Bodner připouští, že použití LikeAFish vyžaduje jisté podmínky – voda nesmí být příliš znečištěná a musí v ní být dostatek kyslíku. Jinak by se musel v určitých případech průtok vody odstředivkou dramaticky zvýšit, což by se negativně podepsalo hlavně na spotřebě energie. Systém je tedy podle jeho slov zacílen v první fázi na podvodní výzkumná pracoviště či ponorky, jež mohou pravidelně doplňovat zásoby. Odlehčená potápěčská výstroj by měla přijít na řadu až s pokrokem v oblasti vhodných energetických článků.

  • Našli jste v článku chybu?