Euronotes
O nejziskovější slovenský podnik SPP projevily zájem Ruhrgas, Gaz de France a italský Snam. Českou vládu marně přesvědčují domácí plynaři, aby privatizaci Transgasu a SPP koordinovala s Bratislavou, jinak cena za Transgas bude nižší. (Premiér Zeman zřejmě rozhodne až poté, co Šlouf pojede pro rozumy do Moskvy.)
- Hodnota zakázky na výstavbu elektrárny Šen–-tchou, kterou loni v prosinci podepsal premiér Zeman v Pekingu a již ministr Grégr považuje za svůj osobní úspěch, klesla podle ČTK z 280 na
263 miliony dolarů. (Ještě že dolar vůči koruně posiluje.)
- Pardubická rafinerie Para–mo zastavila na krátký čas výrobu, protože Rusové nedodali smluvně dohodnutou ropu. K obnovení výroby pomohla dodávka od firmy Lukoil.
(Až nyní nabízených 70 procent firmy Paramo koupí od státu Lukoil, s dodávkami potíže určitě nebudou.)
- Cena akcií AT&T se snížila na nejnižší úroveň za posledních dvacet měsíců, čímž kapitalizace firmy klesla o 34 miliard na 121 miliard dolarů. Firma je prý vhodným cílem k převzetí. Podle deníku The Wall Street Journal jde o důsledek debaklu bezdrátového projektu AT&T. (Tento případ leccos vypovídá o síle nových technologií.)
- V žebříčku TOP 100 východoevropských společností, který zveřejnil list Financial Times, figuruje patnáct českých firem. Polských je 32, maďarských 18. Na rozdíl od Poláků a Maďarů deset našich podniků oproti loňsku výrazně kleslo: Severočeské doly o 33 míst, Unipetrol o 24, Severočeská energetika o 23, IPB o 14, KB o 13, Tabák o 9. (Komu máme otázku, proč je tomu tak, položit? Dlouhému, Klausovi, Kühnlovi, Tošovskému, Grégrovi či Zemanovi?)