Menu Zavřít

Dolary přilétají z Číny

1. 7. 2010
Autor: Euro.cz

Informace o tom, jak Řecko vítá čínské investory, si zaslouží mimořádnou pozornost. Čína léta shromažďovala dolary a pak je investovala v Africe a Americe. Teď je zřejmě na řadě Evropa.

Čínské firmy minulý týden podepsaly s řeckými partnery čtrnáct významných dohod. Jejich investice Řecku pomohou překonat dluhovou krizi. „Čínská vláda povzbudí firmy, aby hledaly další příležitosti,“ prohlásil její místopředseda Čang-Te-ťiang. Řecko může být vstupní branou na Balkán a později do celé Evropy.

Číně příliš nerozumíme. Pro někoho zůstává zemí s rudou vlajkou a pionýrskými šátky, ale za touto fasádou se již skrývá něco jiného. Každý systém (s výjimkou nacismu) se dá reformovat, někdy ovšem do samého protikladu. Tvrdit, že v Číně nyní panuje čistý kapitalismus devatenáctého století, je také nepochopení. Čína je prostě Čína. Můžeme usuzovat, že skloubila politický systém, s nímž Sovětský svaz porazil Hitlera, a ekonomický, díky němuž se Velká Británie a USA staly nejbohatšími státy světa, ale i to je zjednodušení. Dnešní Čína se nesnaží vyvážet ani revoluci, ani svou civilizaci. Nebuduje ve světě vojenské základny, nenutí národy za svými hranicemi, aby mluvily její řečí a vyznávaly její víru. Zatím jí stačí, že si diplomatickou a obchodní cestou zajišťuje odbytiště a surovinové zdroje.

Na dnešní Číně se nám může spousta věcí nelíbit. Popravy, autoritářství, korupce, malá úcta k duševnímu vlastnictví, životní prostředí, mizerné mzdy a poměry v mnoha továrnách. Její růst byl však impozantní. Dějiny neznají jiný příklad velké země, kde by lidem během třiceti let tak výrazně vzrostla životní úroveň.

bitcoin_skoleni

Než Evropané zdvihnou prst, vždy by si měli vzpomenout na opiové války. Čínské úřady tehdy nařídily spálit pašované opium a běloši za to zemi krutě potrestali. Nakonec i Rakousko-Uhersko mělo v Číně kolonii. Pro nás dávná minulost, leč v Pekingu měří dějiny jiným metrem.

Čína bude čelit problémům. Prohlubují se rozdíly mezi regiony a skupinami obyvatel, bude nezbytně nutné řešit ekologické potíže, o svá práva se budou hlásit národnostní a náboženské menšiny, dělníci v továrnách, ale i vzdělaná střední třída. Nicméně peníze jsou také důležité a Čína má obrovské rezervy. Bude se s ní muset počítat, a to dokonce i u nás. Z čínské perspektivy je vzdálenost mezi Českem a Řeckem docela zanedbatelná.

  • Našli jste v článku chybu?