V sekci Získaná ocenění, kde se obvykle minipivovary honosí nejrůznějšími diplomy i z těch nejmenších jarmarků, Melich píše: „Stará Macháčková a její sestřenice nás již dvakrát pochválily, jinak vůbec nic.“ A těm, kdo si jeho nefiltrované a nepasterované pivo koupí, sládek radí: „Je ovšem nutné ho skladovat v chladu, či lépe neskladovat vůbec, ale hned se mu podívat na dno“ Když se Mordýř v březnu před sedmi lety rozjížděl, stál za ním Melich se dvěma kamarády. Všichni si předtím vařili pivo na sporáku v kuchyni. Pak to dali dohromady a začali vyrábět společně v nízké a lehce přehlédnutelné budově bývalých ředických jatek, kde je sice poměrně těsno, ale Mordýř tam funguje dodnes.
V začátcích minipivovar produkoval kolem 500 hektolitrů ročně, dnes už výstav překonává hranici 1300 hektolitrů.
Z velmi různorodého a širokého sortimentu jsme ochutnali dva voňavé speciály. Prvním z nich byl Elegán 13° (kategorie Pale Lager), jehož výjimečnost spočívá v tom, že vzniká v takzvaných Single Hop (jednochmelových) edicích. Spodně kvašený světlý speciál s 5,5 procenta alkoholu voní ovocito-chmelově, chuť je velmi svěží a její hlavní dojem se dá popsat jako velmi průrazná a dlouhá suchá bylinná hořkost. Elegán působí velice plně a prezentuje se vynikající pitelností.
Drobnohledem prošel i svrchně kvašený speciál Kurtizána 13° (India Pale Ale).
Bohaté kořenění chmely Citra, Polaris, Summit se projevuje v opravdu silné citrusové vůni piva, po napití se v ústech rozbaluje svěžest zralého ovoce a příjemná šťavnatost, ovocitě se odhaluje i hořkost a mírná kyselkavost. I Kurtizána se honosí dobrou pitelností. •
Pivovar Mordýř Dašická 300, Dolní Ředice Sládek: Libor Melich