Oslabený dolar nepřinese českým podnikatelům žádné výhody Počáteční optimizmus, že válka rychle skončí, vyprchal. Finančním trhem se šíří rozčarování. Dolar oslabuje a společně s ním i ceny akcií. Naproti tomu cena ropy šplhá nahoru.
Oslabený dolar nepřinese českým podnikatelům žádné výhody
Počáteční optimizmus, že válka rychle skončí, vyprchal. Finančním trhem se šíří rozčarování. Dolar oslabuje a společně s ním i ceny akcií. Naproti tomu cena ropy šplhá nahoru.
Na domácí podniky by v nejbližší době vývoj na finančním trhu, který je způsoben rozčarováním z vývoje iráckého konfliktu, neměl mít podstatný dopad. Pro většinu z nich je totiž důležitý zejména kurz domácí měny k euru. Kurz koruny k euru zprávy z bojiště do značné míry ignoruje. Výjimkou jsou podniky, které vyváží do dolarových oblastí. Těch se totiž negativně dotkne posilování koruny k dolaru, které lze očekávat. Vývoj koruny k dolaru je přímo závislý na vývoji eura k dolaru. Do budoucna je možné načrtnout dva různé scénáře. V případě velmi krátké a úspěšné války, která je stále méně pravděpodobná, dolar k euru do konce roku mírně zpevní až na 1,05 EUR / USD. Naproti tomu koruna také zpevní k euru. Tyto dva efekty se vykompenzují a koruna by se na sklonku roku mohla pohybovat kolem úrovně 28,90 CZK/USD, tedy nedaleko od současné úrovně. Pokud by došlo k vleklé válce, znamenalo by to pro obchodníky na devizovém trhu obrovské zklamání. Vedle čistě psychologických dopadů by měla vleklá válka také neblahý dopad na americký státní rozpočet, na který je kurz dolaru velmi citlivý. S prohlubováním schodku rozpočtu by dolar ztrácel stále více jak k euru, tak i ke koruně. Na konci roku by tak kurz mohl dosáhnout až 1,15 EUR/ USD a 26,50 CZK / USD. Který z obou scénářů se vyplní, je zcela v rukou spojeneckých armád v Iráku. Pokud se však vyplní scénář počítající s delší válkou, pak vývozní domácí podniky, které jsou na kurzu dolaru závislé, by mohly mít závažné potíže. Bylo by proto rozumné uvažovat o zajištění formou zajišťovacích finančních derivátů proti tomuto nepříznivému vývoji. Naproti tomu levnější dolar by zcela jistě ocenila značná část českých spotřebitelů. Obecně řečeno, levnější dolar znamená levnější benzin. To by však v tomto případě neplatilo zcela, protože vleklá válka by zároveň přinesla i dražší ropu a tedy dražší benzin. Vývoj kurzu koruny k dolaru by pak alespoň mohl dražší ropu kompenzovat a ceny u domácích čerpacích stanic by nerostly tak výrazně.