PRAHA (oh) – Uživatelé vysokorychlostního internetu, kteří doufali v umožnění odpočtu části nákladů na připojení z daňového základu, si budou muset i nadále počkat. Návrh Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) na umožnění daňových úlev za vysokorychlostní připojení k internetu, který je projednáván v rámci novely zákona o daních z příjmů, totiž minulý týden ve středu podle informací týdeníku EURO těsně neprošel hlasováním Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Návrh na umožnění úlev se týká rezidenčních uživatelů vysokorychlostního internetu, tedy osob, které se z domova připojují k síti rychlostí alespoň 256 kilobitů za sekundu, tedy například přes ADSL či kabelové televize. APVTS si nechala od poradenské společnosti KPMG vypracovat analýzu týkající se ekonomických a fiskálních důsledků tří možných alternativ úlev, od minimální až po maximální variantu (EURO 41/2004). „Výsledky analýzy ukázaly, že největší přínos by měla minimální varianta, ve které se počítá s ročním odpisem 7200 korun z daňového základu,“ tvrdí předseda APVTS Svatoslav Novák. Z analýzy rovněž vyplývá, že stát by na takovéto daňové úlevě netratil, ale naopak na daních vyinkasoval zhruba o 18 milionů korun více než nyní. „Vyšší příjmy by do rozpočtu plynuly nejen z DPH, ale i z daně z příjmů od poskytovatelů internetového připojení, navíc by Češi měli snadnější přístup k vzdělávání či podnikání prostřednictvím internetu,“ vysvětluje Novák.
Podle odhadů APVTS by se mohl na základě možnosti daňových odpočtů zvýšit počet uživatelů vysokorychlostního internetu z řad domácností ze současných 77 tisíc na dvojnásobek. APVTS se pokusí prosadit návrh v průběhu druhého čtení novely zákona o daních z příjmů v Poslanecké sněmovně. Podobný krok společně s možností odečtení části nákladů na pořízení počítače navrhovalo v minulosti i ministerstvo informatiky, avšak ani ministrovi Vladimíru Mlynářovi se zatím nepodařilo iniciativu prosadit.