Menu Zavřít

Domy po prarodičích jsou řadě lidí na obtíž. Kvůli drahým stavebním materiálům nemají na jejich rekonstrukci

3. 6. 2022
Autor: Depositphotos
  • Ve vlastním rodinném domě žije stále méně lidí. Jen v Praze klesl jejich počet za posledních osm let o 73 procent

  • Kvůli vysokým cenám stavebních materiálů, drahým energiím a nedostatku dělníků nemají lidé ani na rekonstrukce starých domů. Řada z nich je tak nucena zděděnou nemovitost prodat

  • Na trhu se do budoucna bude objevovat i stále více novostaveb. Ty budou k prodeji nabízet jedinci, kteří nebudou schopni splácet hypoteční úvěr


Co mají společného nedostatek stavebních materiálů a jejich vysoká cena? Oba společně vedou k nedostupnosti vlastního bydlení. To je v Česku přitom už tak dlouhodobě v útlumu. Hlavně co se týče rodinných domů, jejichž podíl oproti roku 2014 klesl v Praze o více než 73 procent, v Brně pak o polovinu.

Češi se rovněž začínají zbavovat starších nemovitostí, jejichž rekonstrukce se jim s dnešními cenami materiálů mnohdy vůbec nevyplatí. Jen za poslední tři měsíce se podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz jejich nabídka zvedla o 20 procent. Do konce roku může být toto číslo i trojnásobné.

Až čtyři procenta HDP do výstavby bytů. Mexiko se snaží udržet krok s poptávkou po bydlení
Přečtěte si také:

Až čtyři procenta HDP do výstavby bytů. Mexiko se snaží udržet krok s poptávkou po bydlení

Rodinné domy k prodeji ve větších městech jsou momentálně spíše výjimkou, ještě před sedmi lety jich přitom v Praze a okolí bylo v nabídce zhruba 3400. Začátkem letošního roku se jejich počet zastavil na devíti set, zatímco v Brně jich ve stejnou dobou bylo k prodeji čtyři sta čtyřicet. „Vysoké ceny energií, drahý stavební materiál a jeho nedostupnost, stejně tak nedostatek stavebních dělníků. To všechno jsou faktory, které vedou k tomu, že se na trhu začínají objevovat starší nezrekonstruované domy na prodej,“ komentuje spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz Viktor Mejzlík.

Dědictví jako břemeno

Uvedené nemovitosti jsou typicky nabízené lidmi, kteří je zdědili po rodičích či prarodičích. V minulosti tyto domy noví majitelé přitom běžně rekonstruovali a užívali k vlastnímu bydlení nebo pronájmu. To se ale nyní mění.  „Zděděné staré domy se stávají do jisté míry břemenem, protože spotřebují velké množství energie. Čím dál častěji tak budou jejich majitelé sahat k prodeji, případně dům ponechají nějaký čas neobydlený,“ říká Mejzlík.

Na trhu se podle něj budou brzy objevovat také novostavby, jejichž majitele doženou k prodeji zvýšené hypoteční sazby. „Přibližně 30 procentům lidí letos nebo příští rok končí fixace úrokové sazby hypoték. Bohužel ne každému se podaří uskromnit natolik, aby nemusel nemovitost prodávat,“ vysvětluje s tím, že situace začíná být vážná hlavně pro seniory.

Kup teď, nebo vůbec. Češi v obavách, že nedosáhnou na vlastní bydlení, slevují ze svých nároků
Přečtěte si také:

Kup teď, nebo vůbec. Češi v obavách, že nedosáhnou na vlastní bydlení, slevují ze svých nároků

Ti často žijí sami ve dvougeneračních domech, které jsou náročné na vytápění. S rostoucí cenou energií pro ně ale bude velice obtížné platit čím dál vyšší měsíční zálohy. „Měsíční zálohy na energie už pro ně přestávají být únosné, protože jsou domy často nezateplené s méně kvalitními okny, kudy uniká ohromné množství tepla. Nestačí tak vytápět jen byt, ve kterém žijí, ale musí topit v celé nemovitosti,“ konstatuje spoluzakladatel.

bitcoin školení listopad 24

Přesto se řada z nich odmítne nemovitosti vzdát a raději se uskromní. Zbylá část pravděpodobně nebude mít na vybranou, bude nucena finančně náročné nemovitosti prodat a vyměnit za menší a energeticky méně náročné byty, je přesvědčen Mejzlík.

  • Našli jste v článku chybu?