Think tank Australia Institute v Canbeře porovnával teploty v posledních 20 letech s referenčními teplotami v polovině 20. století. Dospěl k tomu, že se australské léto za posledních 70 let prakticky prodloužilo o 50 procent, tedy o 31 dní. Zima se v průměru zkrátila o 23 dní.
Obyvatelé Austrálie v letech 2014 až 2018 v průměru zažívají dvakrát tak dlouhé léto, než je zima. To nyní trvá od poloviny listopadu do poloviny března. Před sedmi dekádami to byly tři měsíce.
„Naše zjištění nejsou projekcí toho, co můžeme vidět v budoucnu. Odehrává se to právě teď,“ varoval Richie Merzian, jenž je v organizaci zodpovědný za klimatická a energetická témata.
Institut zveřejnil svá zjištění v době, kdy Austrálie zažívá „smrtící klimatický koktejl“. Nejprve se jednalo o extrémní sucha, následovaná požáry a nyní záplavami.
Během
rozsáhlých požárů bylo zničeno
12 milionů hektarů krajiny
(120 tisíc kilometrů
čtverečních, pro srovnání Česká republika má rozlohu 79 tisíc
kilometrů čtverečních).
Padlo jim za oběť 33 lidí a podle odhadů univerzity
v Sydney miliarda
australských zvířat.
Klimatičtí trosečníci. Ve vnitrozemí Austrálie se nedá žít
Výskyt extrémního počasí na celém kontinentu vede k většímu tlaku na australského premiéra Scotta Morrisona, aby vláda činila razantnější opatření ke snížení produkce skleníkových plynů.
Kritizována je těžba uhlí, které je exportováno zejména do Číny. Vláda navíc souhlasila s otevřením nových uhelných dolů a očekává se i nárůst exportu zkapalněného zemního plynu.
Vědci varují, že zvyšující se teplota nejmenšího kontinentu světa na jižní polokouli bude znamenat vyšší pravděpodobnost extrémního počasí, jako tomu bylo v posledních měsících. Delší léta povedou k vyššímu riziku rozsáhlých požárů, kratší zima naopak bude znamenat méně času k regeneraci přírody.
„Extrémní případy veder jsou nejfatálnější ze všech
přírodních rizik a byly zodpovědné za více úmrtí v Austrálii
než všechny ostatní přírodní katastrofy dohromady,“ dodal
Merzian.
Zdroje: tai.org.au,
reuters.com, sydney.edu.au, theguardian.com
Dále čtěte:
Sucho má na
české reaktory menší vliv než na francouzské,
meteorolog Šálek
Fotovoltaika,
baterie, nezávislost. Na
zeleném trendu vydělává další česká firma
Kryobaterie
jako další možnost ukládání energie. Česku
ujíždí vlak, legislativa chybí
Levnější
než baterie: opuštěné těžební šachty mají sloužit jako
zásobárna
obnovitelné energie