Po červencovém pokusu o převrat přišlo v Turecku o práci už na 76 tisíc zaměstnanců veřejného sektoru, řekl ministr vnitra Efkan Ala.
Ministerstvo školství podle agentury Reuters zrušilo smlouvy více než 27 tisíc zaměstnanců. V rámci popřevratových čistek již přišlo o své dosavadní zaměstnání také téměř 3500 soudců a prokurátorů, dnes má nejvyšší soudní rada podle deníku Hürriyet rozhodovat o propuštění dalších 2851 soudců a prokurátorů.
„Celkem 27 424 zaměstnancům škol a školských institucí bylo zrušeno pracovní povolení kvůli tomu, že jsou součástí paralelních struktur. Tito lidé už nebudou moci pracovat ani ve státních ani v soukromých vzdělávacích institucích,“ uvedl turecký ministr školství Ismet Yilmaz.
Paralelními strukturami označuje turecká vláda příznivce, i jen domnělé, sociálního hnutí Fethullaha Gülena, jehož viní ze zosnování červencového pokusu o puč v Turecku. Pětasedmdesátiletý islámský duchovní, který žije v USA, obvinění ze snahy svrhnout vládu odmítá. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pronásleduje Gülena a jeho příznivce dlouhodobě, po pokusu o puč akce proti nim ještě zintenzivnila.
Erdogan našel oporu v Putinovi Krize zapomenuta. Putin a Erdogan obnovují vztahy |
V rámci čistek přišlo po pokusu o puč o práci několik desítek tisíc policistů, soudců, učitelů i několik desítek novinářů. Téměř 30 tisíc lidí bylo zatčeno, 22 tisíc z nich zůstává ve vazbě. Ministr Ala uvedl, že ve státním sektoru se propouštění dotklo 76 100 lidí, téměř 17 tisíc z nich bylo zatčeno. Podle ministra bylo mezi zatčenými mimo jiné přes 3000 policistů a 7000 vojáků, 2300 soudců a prokurátorů nebo dvě stovky zástupců místních samospráv. Podle agentury Anadolu úřady nově vypsaly pátrání po 648 soudcích a prokurátorech, kteří čelí podezření ze spoluúčasti na převratu.
O práci v posledním měsíci přišlo i kolem tří stovek zaměstnanců ministerstva zahraničí, u některých se jedná o dočasné opatření kvůli prověřování, u dalších o definitivní odchody. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že vláda pátrá po několika diplomatech, kteří byli povoláni z ciziny do vlasti a nevrátili se.
Podle Çavuşoglua se potvrdily informace, že z Řecka do Itálie uprchli dva vojenští přidělenci z tamního zastupitelského úřadu. O útěk se pokusil rovněž turecký vojenský atašé v Kuvajtu, byl prý ale zadržen v Saúdské Arábii. Úřady Spojených arabských emirátů zase posílají do Turecka dva generály, kteří na jeho území uprchli ze základny v Afghánistánu.
Turecká vláda v souvislosti s pokusem o puč stále pátrá po celkem 160 členech armády, včetně devíti generálů.
O tureckém puči dále čtěte:
Turci po pokusu o puč zatkli již téměř 26 tisíc lidí
Drahý chaos. Turecko pokusem o převrat přišlo o 2,4 bilionu