Burza konečně spustila obchodování s deriváty
Po desetiletí příprav ne-příprav umožnila Pražská burza obchodníkům obchodovat na svém parketu s futures a investičními certifikáty. Statisícové, maximálně milionové denní objemy obchodů však svědčí o tom, že novinky investory zatím příliš neoslovily.
Raiffeisenbank a kdo dál?
Prvenství nakonec patří Raiffeisenbank. Ta 4. října uvedla na tuzemskou burzu dva investiční certifikáty emitované Raiffeisen Centrobank. V obou případech se jedná o duální kótace, certifikáty se obchodují také na burzách ve Vídni a Stuttgartu. První certifikát kopíruje chování indexu CTX, jehož báze je tvořena osmi spadovými tituly pražské burzy s výjimkou Orka. Druhý pak indexu CECEXT, který je tvořen 45 hlavními firmami obchodovanými v Bukurešti, Budapešti, Ljubljani, Praze, Sofii, Varšavě a Záhřebu. Kromě zmiňovaných osmi českých titulů, které mají v tomto indexu až čtvrtinovou váhu, se jedná například o akcie společností Telekomunikacja Polska, PKN Orlen, Krka, Mol nebo OTP Bank. Raiffeisenbank má naději stát se v segmentu certifikátů jedničkou. Portfolio její sesterské Raiffeisen Centrobank čítá stovky certifikátů. Takovou nabídku má například i mateřská německá banka tuzemského zastoupení privátní banky Sal. Oppenheim, firmy, která již rok deklaruje snahu emitovat v ČR certifikáty. Na rozdíl od Raiffeisenbank ale není Oppenheim členem pražské burzy. Sal. Oppenheim se proto buď musí musí dohodnout s některým ze členů burzy, aby se stal takzvaným specialistou (market makerem) a s jejími certifikáty obchodoval, případně se sama stát členem burzy. Ať již se Oppenheim vydá kteroukoliv z cest, jisté je, že obě jsou náročné na čas. Certifikáty samozřejmě nabízejí svým klientům i matky či sestry České spořitelny a Komerční banky. V jejich případě ale nelze očekávat velké nadšení . Masová obliba certifikátů by podkopala jejich výnosnější fondový byznys. Raiffeisenbank na rozdíl od spořitelny a spol. nepatří v Česku mezi fondové správce, takže ambice být jedničkou v certifikátech v jejím případě nenaráží na odpor uvnitř banky.
Neberte nám fondy.
Investiční certifikáty, zejména ty méně rizikové, jako indexové certifikáty, garantované, airbag nebo basket certifikáty (EURO 33/2006), jsou stejně jako podílové fondy určené především drobným investorům. Pro ně jsou certifikáty většinou výhodnější alternativou. Jediný poplatek, který za jejich získání zaplatí, je poplatek makléři, který prodej certifikátu zprostředkoval. Ten je většinou nižší než při nákupu akcií, takže investice přijde na poplatcích maximálně na několik stokorun. Fondy jsou z hlediska klientů naopak podstatně dražší. Za akciový fond, který často sám nakupuje do svého portfolia indexové certifikáty, zaplatí investor vstupní poplatek tři až pět procent z objemu. Další 1,5 až dvě procenta si správce ročně strhne za obhospodařování majetku. Při statisícové investici tím distributor a správce získají na úkor podílníka tři až pět tisíc korun, u certifikátu nanejvýš desetinu této částky.
Vydělávají na dividendách.
Právě v obavách z poklesu prodeje fondů, a tím ohrožení vlastních výnosů, je třeba hledat důvod, proč se velké finanční skupiny do uvádění certifikátů na trh neženou. Sice takové kroky plánují, nic je ale nemotivuje být mezi prvními. Každá velká tuzemská banka má totiž ve své skupině i investiční společnost s portfoliem dobře vydělávajících fondů.
U certifikátů je to s výnosností pro jejich tvůrce trochu složitější. V podstatě jediným příjmem jsou vyplacené dividendy. Zatímco u fondů vstupuje dividenda do majetku fondu a zvyšuje - stejně jako držení samotné akcie - majetek investora, u certifikátů si dividendu neponechává jeho emitent. Vzhledem k tomu, že podniky na rychle se rozvíjejících trzích, jako je český, většinou moc štědré na dividendy nejsou, argumentů pro investici do fondů v tuzemsku mnoho nezbývá. Jiná je samozřejmě situace na trzích západní Evropy nebo USA, kde dividendy tvoří často významný díl výnosu investice.
Raiffeisenbank plánuje po otestování systému duální kótace uvést na trh další certifikáty. „Které konkrétně, nejsme zatím rozhodnuti. Uvidíme až podle reakcí investorů. Předpokládám ale, že to budou certifikáty investující do akcií s pákovým efektem a dále pak do komodit, jako jsou zlato, ropa nebo nemovitosti,“ řekl týdeníku EURO Richard Skácel, šéf kapitálových trhů v Raiffeisenbank.
Futures mají budoucnost.
Den po spuštění obchodů s certifikáty zahájila burza obchody s další novinkou - futures. Ani ta zatím příliš nezaujala a denní obchody se pohybovaly okolo 1,5 milionu korun. „Za úspěch bychom považovali, kdyby se deriváty v horizontu dvou až tří let podílely na celkových obchodech na burze patnácti procenty jako v Rakousku a Maďarsku. Tam jim získání tohoto tržního podílu trvalo deset let,“ uvedl šéf pražské burzy Petr Koblic. Investoři zatím mohou nakupovat tříměsíční kontrakt na index nazvaný PX FUT Dec06 splatný letos v prosinci či šestiměsíční kontrakt PX FUT Mar07 splatný v březnu příštího roku. V budoucnu budou pravidelně přibývat další šestiměsíční kontrakty se splatností v březnu, červnu, září a prosinci. S vypisování delších ani kratších kontraktů zatím burza nepočítá.
Futures kontrakty jsou na rozdíl od běžných obchodů uzavírány s odkladným účinkem vypořádání v daném termínu. U futures jde o povinnost kupujícího (prodávajícího) nakoupit (prodat) předmětné aktivum v předem stanoveném čase a za předem dohodnutých podmínek. Jednotlivé kontrakty vypisuje burza, která je také garantem splnění závazků mezi kupujícím a prodávajícím.
K futures na index by měly brzy přibýt ještě kontrakty na jednotlivé akcie, do budoucna nejsou vyloučeny ani komoditní futures, případně futures na úrokové sazby nebo měny. „Pokud nepřijde nějaká nečekaná změna, bude to ještě letos,“ odhaduje termín uvedení futures na jednotlivé akcie Petr Koblic.
Objem obchodů s futures bude pro burzu a market makery uspokojivý, až když zaujmou londýnské a americké brokery. Ti by podle odhadu šéfa burzy měli v budoucnu podobně jako u přímých obchodů s akciemi tvořit většinu obratu. Pro pražskou burzu a potenciální zájemce o investování je vstup nových produktů na trh dobrou zprávou. Jsou nadějí, že burza se bude rozvíjet ve střednědobém horizontu i bez přílivu nových primárních akciových emisí. Dlouhodobě jsou ale primární emise podmínkou jejího přežití. Vždyť i certifikáty a futures na české akcie šlo již dříve koupit na burzách ve Frankfurtu či Vídni.
Investiční certifikát
Hodnota cenného papíru je odvozena od podkladového aktiva. Tím mohou být například komoditní, akciové nebo dluhopisové indexy, případně jejich mix.
Výhody
- likvidita
- nízké pořizovací náklady
- méně rizikové než jednotlivé akcie
Nevýhody
- nevyplácejí dividendu
- bývá jim vytýkána netransparentnost
Futures
Finanční nástroj, jehož hodnota je odvozena od budoucí ceny podkladového aktiva, kterým je komodita, dluhopis, měna nebo index. Slouží nejčastěji jako zajišťovací instrumenty.
Výhody
- vyšší výnos
Nevýhody
- vysoká kolísavost kurzů
- vysoký práh minimální investice (v současnosti kolem 150 000 Kč)
- určen jen zkušeným investorům