Komise žádá Česko o vysvětlení tendru na mýto
Nebudeme se již dívat na to, jakým způsobem čeští státní úředníci připravují výběrová řízení, vyznívá z dopisu Evropské komise. Vstup do Evropské unie znamená pro Českou republiku nejen benefity, je to i závazek, že stát bude dodržovat unijní právo. Přibližně tak by se dal interpretovat obsah dopisu, který koncem února obdržel velvyslanec České republiky při Evropské unii Jan Kohout a který má týdeník EURO k dispozici. Šéf Generálního ředitelství pro vnitřní trh a služby Evropské komise Alexander Schaub přikázal Kohoutovi, aby mu do šesti týdnů připravil stanovisko České republiky ke třem okruhům otázek. Čeho se týkají? Není žádným překvapením, že výběrového řízení na elektronické mýtné.
U nás v Evropě.
„Podání, která jsme obdrželi naznačují, že otevírání obálek s nabídkami a jejich následné hodnocení proběhlo nestandardním způsobem,“ zahajuje svůj list Schnaub. Jak dodává, Komise byla na případ upozorněna stížnostmi, podle nichž mělo během zadávacího řízení dojít k množství chyb a ke zvýhodnění nabídky společnosti Kapsch. „Tato tvrzení poukazují na možná porušení zásad transparentnosti a jednotného zacházení. Vzhledem k tomu, že tato problematika nebyla řešena Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), rád bych Vás touto cestou požádal o vysvětlení, doplněné o veškerou relevantní písemnou evidenci celkové práce hodnotící komise,“ píše Schaub. Činnost komisařů není jediným problémem, který hodlá zkoumat. Věnovat se bude i tomu, zda vítězný Kapsch vyhověl kvalifikačním předpokladům. „Komise byla dále informována, že vybraný uchazeč nesplňuje kritérium technické způsobilosti, které mělo být prokázáno seznamem významných služeb za poslední tři roky, neboť tento uchazeč nikdy nebyl operátorem výkonového zpoplatnění komunikací, ale pouze subdodavatelem jiných operátorů. Rád bych obdržel Vaše stanovisko k této otázce s vysvětlením, jakým způsobem hodnotící komise aplikovala toto kvalifikační kritérium,“ konstatuje Schaub. Na nesplnění tohoto kritéria rakouskou firmou neustále upozorňuje především italská společnost Autostrade. Kapsch totiž použil pro doložení svých referencí rakouský mýtný projekt, provozovatelem systému však byla firma Europass, stoprocentní dceřiná společnost Autostrade. Také další body, které požaduje Schaub vysvětlit, jsou argumenty, jimiž výběrová komise podpořila své zamítavé stanovisko vůči nabídce Autostrade. „Pozornost Komise byla rovněž upoutána na formulaci některých bodů zadávací dokumentace, týkajících se požadovaných certifikátů. Z formulace příslušných článků zadávací dokumentace vyplývá, že zadavatel uzná jako náhradu jiné certifikáty jen tehdy, doloží-li uchazeč společně s certifikátem takové doklady, které nad vší pochybnost prokáží shodu či rovnocennost. Ustanovení článku 33 příslušné směrnice 29/50/EHS stanoví, že kromě certifikátů uvedených v zadávací dokumentaci a jiných rovnocenných certifikátů, zadavatel musí také uznat jiné důkazy rovnocenné kvality od poskytovatelů služeb, kteří nemají možnost si daný certifikát opatřit, nebo jej získat v daných lhůtách. Nicméně z formulace použité v zadávací dokumentaci předmětného zadávacího řízení spíše vyplývá, že zadavatel uzná pouze rovnocenné certifikáty. Pro další analýzu této části zadávací dokumentace bych Vás rád požádal o vysvětlení, zda povinnost vyplývající z článku 33 byla dodržena,“ uzavírá svůj dopis Schaub. Nedodání požadovaných certifikátů o vlivu na životní prostředí a bezpečnosti práce byly hlavním důvodem pro vyloučení Autostrade ze soutěže. Firma je v nabídce nahradila prohlášením, že požadované normy splňuje, neboť italské právo je vyžaduje, avšak certifikáty si z časových důvodů nestihla nechat vyhotovit.
Boj o Paroubka.
Ve stejnou dobu jako Evropská komise se na český stát znovu obrátil i jeden z vyřazených uchazečů, italská společnost Autostrade. Shoda nikoli náhodná. Jednak se blíží termín, do kterého ÚOHS vydá verdikt o rozkladu Autostrade. Z informací týdeníku EURO vyplývá, že šéf úřadu Martin Pecina rozhodne o rozkladu do 15. března, neboť se rozkladová komise materiály začala zabývat až na konci uplynulého týdne. Autostrade rovněž již několikrát deklarovala, že vyloučení ze soutěže považuje za natolik skandální, že se kvůli němu na Evropskou komisi obrátí. Kromě Komise hodlá však Autostrade bojovat i na českém politickém kolbišti. Generální ředitel Autostrade Vito Gamberale požádal minulé úterý písemně premiéra Jiřího Paroubka o schůzku. Aby měl předseda české vlády pro jednání podklady, doprovodil svou žádost stručnou rekapitulací průběhu výběrového řízení z pohledu Autostrade. „Vážený pane premiére, jen velice nerad se na Vás – vzhledem k Vaší zaneprázdněnosti – obracím s otázkou, která by za zcela normálních okolností patřila výlučně do referátu příslušného ministerstva Vaší vlády. Postoj příslušného úřadu v celé věci, jak jej po několik měsíců bedlivě sledujeme, však bohužel dává jen pramalou naději na obrat k lepšímu. Naše společnost se jako největší a nejzkušenější dodavatel a provozovatel mýtných systémů v Evropě zapojila do výběrového řízení na dodavatele a provozovatele systému elektronického mýtného, vypsaného v loňském roce Ministerstvem dopravy ČR. Předložili jsme platnou nabídku vyhovující veškerým podmínkám stanoveným zákonem i zadávací dokumentací tendru. Přesto byla naše nabídka z výběrového řízení vyloučena z neopodstatněných důvodů. Naše nabídka byla tudíž vyřazena i přesto, že byla ekonomicky výhodnější (o 30 procent) než nabídka, kterou zadavatel nakonec vyhlásil za vítěznou,“ uvádí Gamberale. Rozhodování o vyloučení nabídek uchazečů probíhalo, jak dodává diskriminujícím způsobem. Například zatímco v případě společnosti Kapsch bylo namísto referenčních dopisů akceptováno čestné prohlášení uchazeče, v případě nabídky Autostrade nebylo uznáno čestné prohlášení ani nezávislý znalecký posudek. „V současném době jsme v kontaktu s některými dotčenými orgány Evropské komise pro podezření z diskriminace, případně z poskytnutí nepovolené veřejné podpory, což může přerůst v oficiální podání v případě, že se nepodaří zjednat nápravu na úrovni České republiky. To je také hlavním důvodem, proč se s celou záležitostí obracím přímo na Vás jako na premiéra této země, zatímco čekáme na rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o našem rozkladu, rozhodl jsem se již nyní upozornit touto cestou na celý problém také Vás. Újma, jež České republice a jejím daňovým poplatníkům hrozí v oblasti image i ve sféře veřejných zdrojů, je mimořádně významná, a zasluhuje tak Vaši osobní pozornost,“ uzavírá svůj apel Gamberale.