Menu Zavřít

Doplnění zásob ropy po výpadku Družby bude Správě hmotných rezerv trvat půl roku

29. 5. 2019
Autor: Jan Rasch/Euro

Doplnění zapůjčené ropy do státních rezerv bude podle předsedy předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra trvat asi půl roku. Ropovodem Družba asi měsíc ropa netekla kvůli kontaminaci, stát formou zápůjčky poskytl Unipetrolu asi třetinu z rezerv.

Do ropovodu Družba, kterým teče ropa i do Česka, se minulý měsíc dostala surovina znečištěná organickým chloridem, která mohla poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz ruské ropy zastavily. Do rafinerie petrochemického holdingu Unipetrol v Litvínově tak od 1. května tekla ropa ze státních rezerv. Stát Unipetrolu poskytl dvě zápůjčky, obě v množství více než 100 tisíc tun ropy.

„Česko uvolnilo asi třetinu ropy, uvolnili jsme jí tolik, kolik rafinerie Litvínov potřebuje na bezproblémový chod na 30 dní. Předpokládáme, že proces doplňování zásob bude půl roku, pokud nepřijdou další nepředvídané okolnosti,“ uvedl Švagr.

Unipetrol v Česku provozuje vedle litvínovské rafinerie rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává však pouze rafinerie v Litvínově. Kralupská rafinerie zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996. Podle odborníků však lze tuto ropu použít v Litvínově jen velmi obtížně. Podle Švagra by ale stálo za úvahu, kdyby Česko mělo zásoby i pro Kralupy.


Přečtěte si: Kontaminovaná ropa srazila příjmy Ruska z vývozu suroviny o miliardu dolarů


„V našich skladech nejsou zásoby pro rafinerii v Kralupech. Otázka zní, jak věc řešit v případě mimořádné situace, která by mohla nastat na jižní větvi ropovodu, tedy na IKL. Stát se může ledacos, svět je zranitelný,“ uvedl Švagr. Možnosti je víc, nabízí se například zvýšit zásoby ropy obecně či část zásobních prostor věnovat místo ropy pro Litvínov ropě pro Kralupy.

bitcoin_skoleni

Švagr se dnes na veletrhu sešel s prezidentem polských rezerv Januzsem Turkem a s předsedou slovenských rezerv Kajetánem Kičurou. „Vyměňovali jsme si zkušenosti, jak která země reagovala, co se osvědčilo, co ne. Bez výměny informací by se nám krize řídila velmi komplikovaně,“ uvedl. Švagr už dříve řekl, že ze státních hmotných rezerv Česka, Slovenska, Polska a Maďarska byly během posledního měsíce poskytnuty asi dva miliony tun ropy.

Dále čtěte:

Novým předsedou představenstva provozovatele ropovodů Mero je Jaroslav Kocián

EU se dohodla na kompromisních pravidlech pro plynovod Nord Stream 2

Plynárenská firma Linde chystá zpětný odkup akcií za šest miliard dolarů

  • Našli jste v článku chybu?