Menu Zavřít

Dosahujeme velkého pokroku, hlásí Trump o obchodním sporu s Čínou

30. 12. 2018
Autor: čtk

jednáních o obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Čínou bylo dosaženo velkého pokroku. Na svém twitterovém účtu to napsal americký prezident Donald Trump. Uvedl rovněž, že měl „dlouhý a velmi dobrý rozhovor“ s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle čínské diplomacie jsou nyní vztahy obou zemí na novém výchozím bodu.

„Dohoda se vyvíjí velmi dobře,“ napsal Trump. „Dosahujeme velkého pokroku,“ dodal. Pokud bude dohoda uzavřena, bude podle Trumpa „velmi komplexní“ a bude pokrývat všechny sporné body.

O telefonátu státníků informovala rovněž čínská média, podle nichž čínský prezident vyjádřil naději, že obě země budou usilovat o co nejrychlejší dosažení dohody, která by byla „vzájemně prospěšná a prospěšná pro svět“.

Americké a čínské týmy nyní pracují na realizaci konsensu, na němž se státníci dohodli na summitu G20 v Argentině. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang uvedl, že vztahy Číny a USA jsou nyní „na historicky novém výchozím bodu“ a že Washington a Peking by měly vzájemně respektovat svrchovanost, bezpečnost a rozvojové zájmy. „Obě strany by měly racionálně a objektivně pohlížet na strategické záměry partnera, měly by posílit strategickou komunikaci a podporovat vzájemnou důvěru, aby se zabránilo strategickým chybám,“ uvedl čínský mluvčí.


Co s Trumpem? Oko za oko, zub za zub?

 Americký prezident Donald Trump


Čína a USA spolu po velkou část letošního roku vedly obchodní válku, která měla negativní dopad na finanční trhy. Země na sebe vzájemně uvalovaly cla, což narušilo výměnu zboží mezi dvěma největšími ekonomikami světa, napsala agentura Reuters.

Začátkem prosince se Washington a Peking na summitu skupiny zemí G20 domluvily na 90denním obchodním příměří s tím, že během této doby se budou snažit vyjednat obchodní dohodu a nebudou zavádět nová cla.

bitcoin_skoleni

Čtyři modernizace po čtyřiceti letech. Pragmatismus změnil Čínu v globální mocnost

 Po Mao Ce-tungově vládnutí ti, kteří ho přežili usoudili, že po této zkušenosti bude lepší přejít na kolektivní vedení, upřednostnit před třídním bojem hospodářský rozvoj, otevřít se investicím z kapitalistického světa.

Dále čtěte:

Hollywood si předchází čínské cenzory. Kvůli vidině velkých zisků přepisuje scénáře

Číňané „omylem“ šmírovali americké uživatele Androidu

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

Záhada čínského čipu. Peking prý mohl proniknout do amerických serverů

  • Našli jste v článku chybu?