Menu Zavřít

Dospiva na nákupech

27. 4. 2015
Autor: Euro.cz

Penta chce investovat do nemocnic stovky milionů eur, v Česku bude konkurovat hlavně Agelu Tomáše Chrenka

Sotva se majitel Agelu Tomáš Chrenek vypořádal s jedním problémem v podobě revoltujícího minoritního akcionáře, už se na něj valí další – konkurence, konkrétně investiční skupina Penta. Společnost Agel je v současné době bezkonkurenčně největším soukromým provozovatelem nemocnic v Česku. Její pozice se má ale v následujících letech notně otřásat.

Až miliardu eur Zájem o zdravotnictví projevuje Penta už delší dobu, v Česku ale doposud spíš sondovala terén. Teď se má všechno výrazně změnit.

„Letos oznámíme akvizice nemocnic v Česku,“ prohlásil zakládající partner Penty Marek Dospiva. Nyní má Penta na Slovensku, v Polsku a České republice zainvestováno ve zdravotnictví 200 milionů eur. V následujících zhruba pěti letech má angažovanost stoupnout minimálně na miliardu eur. Jména nemocnic, o jejichž koupi Penta vyjednává, Dospiva neuvedl. Dobře informované zdroje tvrdí, že je firma hodně aktivní ve středních Čechách.

Penta doposud v tuzemsku žádnou nemocnici nevlastní. Na rozdíl od Polska, kde je největším soukromým vlastníkem nemocnic – má jich tam dvanáct. Ještě lepší pozici má na Slovensku, kde jich dokonce kontroluje (buď přímo vlastní, nebo provozuje) čtrnáct. Tohle číslo by navíc ještě mělo narůst. Penta před časem oznámila, že postaví za pětadvacet milionů eur novou nemocnici v Michalovcích.

„Na Slovensku jednu nemocnici stavíme a zvažujeme stavbu další. Stejně tak rozhodujeme o výstavbě jednoho zařízení v Polsku. Pro nás jsou nemocnice dlouhodobou investicí, na deset a více let,“ uvedl další zakládající partner Penty Jaroslav Haščák.

Ten současně připustil, že novou nemocnici, případně nemocnice bude s velkou pravděpodobností stavět Penta i v Česku. „Mnohá zařízení jsou zastaralá, nutně potřebují investice. Nevyhneme se výstavbě nových,“ nastínil další budoucnost Haščák.

Proč se Penta pouští právě do zdravotnictví? Důvodů je několik. V Česku kromě Agelu nepůsobí v oboru žádný větší soukromý subjekt. V porovnání s vyspělejší západní Evropou je nemocniční sektor roztříštěn. Komu se jej podaří v Česku, Polsku a na Slovensku nějak výrazněji zkonsolidovat, ozdravit, může pak nově vzniklý celek prodat s výrazným ziskem.

V České republice navíc začínají stárnout populačně silné ročníky narozené v letech 1945 až 1963. Zhruba za deset let se dostanou do věku, kdy výrazně vzroste jejich poptávka po zdravotnických službách.

Jenže stát tuhle situaci nebude schopen zvládnout a bude muset využít soukromý sektor, který je mnohem efektivnější. Ze statistiky vyplývá, že náklady na zdravotní péči bývají nejvyšší v posledních dvou letech života. Investory láká i nástup nových technologií ve zdravotnictví.

Zájem roste To všechno jsou důvody, proč v poslední době loví ve zdravotnictví stále více investorů. Mimo jiné současný ministr financí Andrej Babiš. Ten kontroluje většinový podíl v investičním fondu Hartenberg Holding, který počátkem roku získal polikliniku Dům zdraví ve Velkém Meziříčí. Hartenberg Holding již koupil mimo jiné pražskou kliniku Iscare IVF, Reprofit International a GynCentrum, které také provozují kliniky gynekologie a reprodukční medicíny. Za zmínku stojí, že šéfem a spoluzakladatelem fondu je někdejší investiční šéf Penty Jozef Janov. „Jsme moc rádi, že se to u nás tak dobře naučil,“ komentoval Janovovo angažmá s nadsázkou Dospiva.

Penta se nesoustředí jen na zdravotnictví. Firma ovládá mimo jiné lékárenský řetězec Dr. Max, Aero Vodochody, nedávno dokončila svůj první realitní projekt Florentinum. Aktuální strategií Penty je snižování počtu firem v portfoliu. Firma se prý chce soustředit na vybrané perspektivní obory. I proto se loni zbavila paroplynového cyklu PPC na Slovensku, dokončila prodej společností Noves okna a PetCenter. Do nových projektů a modernizace portfolia firem Penta loni investovala 330 milionů eur. Loňský čistý zisk skupiny Penta Investments dosáhl 70 milionů eur. l

MM25_AI

V Česku kromě Agelu nepůsobí v oboru žádný větší soukromý subjekt. V porovnání s vyspělejší západní Evropou je nemocniční sektor roztříštěn.

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?