Člověk je nedokonalým zařízením. Snadno se unaví, nedokáže pracovat s přesností na mikrometry a nevidí v noci. Na druhé straně je mu vlastní fantazie… Britský vědec a profesor kybernetiky na University of Reading Kevin Warwick nezůstal u teorie a rozhodl se naplnit svůj celoživotní cíl - „upgrade“ člověka na výkonnější bytost. Jeho posledním úspěchem byl experiment v rámci Projektu Cyborg 2.0. A pro pokusného králíka nešel daleko: sám si nechal do zápěstí voperovat křemíkový čip, díky němuž počítač vyhodnocoval nervové impulzy vysílané do končetiny a přeměnil je v signály pro robotickou ruku. Předvedl pak efektní pokus, kdy pohybem svých prstů přes počítač a internet sevřel mechanickou paží předmět na druhém konci oceánu.
Využití symbiózy nervové soustavy a počítače je podle Warwicka velice široké: v reálném čase překlad mateřského jazyka do jiného, schopnost přijímat miliony podnětů najednou nebo vnímat pro oko neviditelné složky světla. Čipy voperované pod kůži a komunikující s centrálním počítačem v domě by ulehčily život tělesně postiženým lidem. Fantasmagorie? Pro Kevina Warwicka rozhodně ne: nyní připravuje přímé napojení počítače na mozkovou tkáň.
Alternativou k poněkud drastickým kybernetizačním metodám jsou projekty „wearable systems“, nositelných systémů. Na projektech tohoto typu pracují specializovaná oddělení velkých společností, jako jsou Hewlett-Packard, IBM či Ricoh, ale také daleko menší firmy jako například Xybernaut. Není ale v žádném případě řeč o hodinkách s telefonem nebo PDA velikosti knoflíku. Projekty miniaturních nositelných počítačů se zatím orientují především na zlepšení zrakového vnímání. V blízké budoucnosti díky očním čočkám s průhledovým displejem uvidíme i v noci a při opravě složitého elektronického zařízení se nám před očima zobrazí digitální manuál, v němž budeme pomocí hlasu listovat.
Oproti čipům v mozku je varianta nositelných systémů přeci jen svobodnější. A v době počítačových virů také bezpečnější. Představte si, že se vám dostane do hlavy hacker. Nebo že si musíte třikrát denně nahrávat nejnovější verzi softwarové ochrany svých myšlenek…
Stále se sice pohybujeme na hranici sci-fi, ale například společnost Sony získala pro USA patent na způsob zasílání smyslových vjemů přímo do mozku člověka: do určitých oblastí hypothalamu jsou vysílány ultrazvukové impulzy vyvolávající příslušné „smyslové zážitky“. Slepec by tak brzy nepotřeboval významný operační zákrok, aby dokázal „vidět“ reálné výjevy. Patentovaná technologie je zatím ve stadiu návrhu, ale doba velkých změn se evidentně blíží.