Zisk českého zemědělství loni meziročně klesl o 5,4 procenta na 21,3 miliardy korun. I tak byl ale třetí nejvyšší od začátku tisíciletí, řekl místopředseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Objem vyplácených dotací meziročně vzrostl o 6,1 procenta na 32,5 miliardy korun. Za poklesem stojí podle ministerstva zemědělství především sucho.
Celková zemědělské produkce činila zhruba 133 miliard korun, rostlinná výroba měla hodnotu 73,7 miliardy korun, živočišná 51,4 miliardy korun. O 13 procent vzrostla hodnota živočišné produkce, mimo jiné kvůli zdražení mléka a vajec.
Naopak hodnota rostlinné produkce klesla o 6,1 miliardy korun, slabší byla sklizeň kukuřice, řepky, pšenice a ovoce. Zvýšila se ale sklizeň luskovin kvůli vzrůstající ploše hrachu. Rostl také objem produkce cukrové řepy, jejíž cena ale klesla, takže produkce ve finančním vyjádření byla nižší. Ceny a sklizeň byly pro zemědělce pozitivní u vinných hroznů.
Přijde český BioLidl? Branže kvalitních potravin hledá cestu z kruhu
Podle ministerstva postihlo sucho v různé intenzitě mnoho oblastí republiky. Nižší sklizeň byla zejména u obilovin, ale také u olejnin. „Ceny v roce 2017 oproti roku 2016 buď stagnovaly nebo jen mírně rostly. Například průměrná cena potravinářské pšenice v roce 2016 byla 3703 korun za tunu a v roce 2017 pak 3820 korun za tunu. U pšenice krmné to bylo v předloňském roce 3519 korun za tunu a v loňském roce 3619 korun za tunu. Obdobně tomu bylo i ostatních komodit,“ sdělilo tiskové oddělení ministerstva.
Náklady zemědělců na výrobu bez nákladů na mzdy loni stouply o zhruba dvě procenta, zlevnila například hnojiva, krmiva nebo elektrická energie.
Objem vyplácených dotací na výrobu meziročně vzrostl o 6,1 procenta na 32,5 miliardy korun. Největší objem byl vyplacen na jednotnou platbu na plochu (SAPS) a na ozeleňování (Greening). Jak řekl ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek, zemědělci jsou na dotacích stále více závislí.
Přečtěte si také: