Příprava na čerpání evropských peněz probíhá podle harmonogramu
Na článek publicisty Ladislava Langra Dotace ve hvězdách (EURO 30/2007) zareagoval profesor Petr Moos, generální sekretář pro strategický cíl Atraktivní prostředí.
Nejsem si jist, co vedlo Ladislava Langra k pesimistickým a v mnoha případech nepravdivým informacím o stavu vyjednávání s Evropskou komisí (EK) ve věci dotací z fondů regionálního rozvoje a soudržnosti. Vyjednaných 780 miliard korun na pomoc České republice v letech 2007 až 2013 snese bez nadsázky srovnání s ohromnou historickou nabídkou Marshallova plánu v poválečném období. Na rozdíl od této nevyužité historické příležitosti se Česká republika připravuje na přijetí dotace z fondů EU velmi odpovědně. Po určitých rozpacích, vyplývajících z přerušení jednání EK s Českou republikou o takzvaném Národním strategickém referenčním rámci (NSRR), se nově ustavený tým vyjednavačů (generálních sekretářů) v březnu 2007 pustil do úprav tohoto dokumentu, aby o něm mohlo být znovu zahájeno jednání. Tento krok se zdařil a úprava dokumentu proběhla za účasti ministerstev i regionů pod koordinací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).
NSRR oficiálně schválen.
Generální sekretáři - Milena Vicenová, Miroslava Kopicová, Martin Tlapa a Petr Moos - koordinovali formulace v dokumentu NSRR tak, aby byl zaručen soulad s operačními programy. Úsilí celého týmu na MMR i kolegů z resortů bylo korunováno úspěchem, neboť EK oznámila, že již v pátek 27. července bude NSRR oficiálně schválen. Tím je splněna základní podmínka k čerpání fondů EU. Dále běží intenzivní práce při vyjednávání textů operačních programů a jejich úprav po diskusích nad pozičními dokumenty EK.
Neuralgický bod.
Nelze pominout skutečnost, že Evropská komise vidí jako neuralgický bod při projednávání operačních programů především ten životního prostředí, v němž jsou intenzivně diskutovány dotace do oblasti výstavby a provozu vodárenských systémů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Problémy souvisejí s legislativou EU, která definuje podmínky pro takzvanou veřejnou podporu. V rámci pracovní skupiny, ve které se setkali odborníci a odpovědní pracovníci ministerstva životního prostředí (MŽP), MMR, SOVAK a experti na danou problematiku, byl diskutován text stanoviska ČR k možným alternativám. Generální sekretář a odborné útvary MMR měli možnost dokument upravit tak, aby získal přijatelnou podobu pro jednání s EK. Na bázi tohoto dokumentu byla na MŽP připravena pravidla pro stanovení přijatelnosti vodohospodářských projektů pro operační program životní prostředí (OPŽP).
Vše, jak má být.
Vzhledem ke skutečnosti, že již můžeme pracovat se schváleným dokumentem Národní strategický referenční rámec, lze pochválit nejen NSRR, ale i ministerstvo životního prostředí za publikaci výzvy k přípravě projektů. Navíc již v nejbližších dnech dostaneme k dispozici poziční dokument k OPŽP a budeme moci dopracovat jeho konečné znění tak, aby mohl být během října schválen. Z toho lze usoudit, že intenzivní příprava na čerpání finančních prostředků z fondů EU probíhá podle předem stanoveného harmonogramu.