Menu Zavřít

Dotaci z EU může získat i živnostník

30. 5. 2005
Autor: Euro.cz

BLANKA JAKUBCOVÁ, ŘEDITELKA CEBRE: Až do 6. června mohou zájemci na portálu BusinessInfo.cz pokládat otázky na téma Česká firma v Evropské unii. Přinášíme výběr již zodpovězených otázek. * Jakou cestou může česká firma zjistit informace o vyhlašovaných veřejných zakázkách v EU?

BLANKA JAKUBCOVÁ, ŘEDITELKA CEBRE:

Až do 6. června mohou zájemci na portálu BusinessInfo.cz pokládat otázky na téma Česká firma v Evropské unii. Přinášíme výběr již zodpovězených otázek.

* Jakou cestou může česká firma zjistit informace o vyhlašovaných veřejných zakázkách v EU? Jaké instituce pomohou české firmě v zahraničí?

Komplexním informačním zdrojem je databáze TED (Tenders Electronic Daily na http://ted.publications. eu.int/official/). Ve vyhledávání vhodných tendrů vám může pomoci také agentura na podporu obchodu CzechTrade. Protože zákony o veřejných zakázkách v jednotlivých členských zemích se do určité míry liší, je nutné se s nimi předem seznámit. Odkaz na příslušné národní normy jsou většinou obsaženy v tendru. Informace z oblasti zadávání veřejných zakázek v jednotlivých státech lze nalézt také na portálu Your Europe -http://europa.eu.int/youreurope. Jeho součástí jsou i odkazy na příslušné instituce a legislativní normy.

* Jaké podmínky musí splnit zájemce o účast ve výběrovém řízení, konaném ve formě elektronické aukce? Existují v rámci Unie pro tyto e-aukce jednotná pravidla?

Oblast veřejných zakázek je upravena formou směrnic, které jsou následně transponovány členskými státy do národních legislativ. Neexistuje však směrnice, která by upravovala speciálně zakázky konané elektronickou formou. Právní úpravy v jednotlivých členských státech se od sebe liší, Evropská komise se však o tuto oblast v současnosti zajímá. Komise koncem minulého roku zveřejnila Akční plán provádění právního rámce v oblasti těchto zakázek. Podle něho by členské státy měly zavést funkční systémy e-zakázek do konce roku 2007 na národních úrovních včetně nástrojů pro automatický sběr a zveřejňování.

* Jaká je úspěšnost českých firem při účasti na veřejných zakázkách vypisovaných Evropskou unií?

Žádné souhrnné statistiky, které by sledovaly úspěšnost českých firem při veřejných zakázkách v ostatních zemích Unie, bohužel neexistují. CEBRE uspořádalo v průběhu loňského podzimu průzkum mezi firmami na téma veřejných zakázek, ve kterém jsme hledali odpověď i na tuto otázku. Jak však vyplynulo z výsledků průzkumu, firmy jsou na tyto informace velmi citlivé. Kvůli nedostatečnému počtu odpovědí jsme tuto otázku nakonec ani nemohli smysluplně vyhodnotit. Ze získaných dat nicméně vyplývá, že firmy hodnotí svou úspěšnost slovy: „Máme střídavé výsledky.“

* Mohou o podnikání v Unii uvažovat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ)? Mají vůbec nějakou šanci? Jak by měly postupovat?

Nedomnívám se, že by aktivity Evropské unie nebyly nasměrovány také na OSVČ. Pro kategorie nejmenších podniků jsou dostupné nejrůznější dotace, o které je možné žádat i v Česku. Podmínky pro podnikání v daném sektoru na vnitřním trhu Unie jsou stejné pro všechny podnikatele, OSVČ i velké firmy. Ty velké mají samozřejmě větší finanční zdroje, které jim umožňují snadnější vyrovnání se s případnými překážkami v podnikání (například při zjišťování legislativy platné v jiné členské zemi). To je však právě jedním z důvodů, proč Unie zaměřuje svou podporu na malé podniky a ne až tak moc na velké koncerny. V Bruselu sice samostatně lobbují za budoucí legislativu některé velké firmy, na straně druhé zde působí rovněž evropské asociace hájící zájmy malých podniků a živnostníků, přičemž i tato sdružení jsou při přípravě legislativních návrhů respektovaným partnerem.

* Kam by se tedy OSVČ měly obrátit?

Na podporu malých a středních firem existuje v Česku několik programů financovaných ze strukturálních fondů. Přehled programů lze nalézt na adrese www.strukturalnifondy. cz. Vedle programu Start jsou v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání k dispozici i další. Jednotlivé programy jsou detailně popsány na stránkách ministerstva průmyslu - www.mpo.cz. Doporučuji projít si dané programy a dohledat si, co z nich lze financovat, nebo se s konkrétnějším podnikatelským záměrem obrátit na některý z relevantních orgánů veřejné správy (například CzechInvest) či na důvěryhodnou konzultační společnost.

CO JE CEBRE

bitcoin školení listopad 24

Česká podnikatelská reprezentace při Evropské unii zastupuje tří hlavní tuzemské podnikatelské organizace: Hospodářskou komoru, Svaz průmyslu a dopravy a Konfederaci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. V Bruselu působí s podporou ministerstva průmyslu a obchodu od roku 2002. Hlavním posláním CEBRE je obhajoba zájmů českých podnikatelů na evropské scéně a poskytování cílených informací o Evropské unii pro firemní sektor.

Foto popis| Blanka Jakubcová.

  • Našli jste v článku chybu?