Menu Zavřít

Dotační kauza: soud poslal do vazby i šéfa fotbalu Peltu

5. 5. 2017
Autor: čtk

Předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, který je spolu s dalšími dvěma lidmi obviněn v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství, poslal dnes Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. Proti rozhodnutí Pelta podal na místě stížnost k pražskému městskému soudu, do jejího vyřízení zůstane ve vazbě.

„Soud konstatoval, že považuje trestní stíhání za důvodné,“ uvedl Trčka. Podle žalobce i soudu panují obavy, že budou obvinění ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost.

Peltův právník Bronislav Šerák při odchodu ze soudní budovy se zástupci médií nehovořil. Následně pro iSportTV potvrdil, že Pelta proti vazbě podal stížnost. „Učinili jsme tak na místě. Vyřešit by se to mohlo v horizontu dvou až tří týdnů, zatím nevím. Do té doby je jediná jistota, že pan Pelta bude ve vazební věznici na Ruzyni,“ řekl Šerák, který už dříve sdělil, že se jeho klient cítí nevinen.


Je vyšetřování Pelty vzkazem pro Zemana? Čtěte komentář Pavla Párala

 Páral


Zároveň si stěžoval na nestandardní postup soudu. „Rovnost stran ve věci vazebního řízení nebyla dána. Soud a státní zástupce měli k dispozici odposlechy, ke kterým jsme my neměli přístup a nemohli jsme se vyjádřit,“ řekl Šerák, podle kterého soud odmítl Peltovy záruky, slib spolupracovat s probačním pracovníkem a i peněžitou kauci, která byla nabídnuta.

Šéf českého fotbalu je stíhán za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle vyšetřovatelů naváděl dosavadní náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu k tomu, jak nakládat s dotacemi pro sport.

Kratochvílovou dnes ministerstvo kvůli vyšetřování zprostilo výkonu všech funkcí, soud ji dopoledne rovněž poslal do vazby. Bříza bude podle mluvčí ministerstva Kláry Bílé od úterka odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra.

Řízení nebylo spravedlivé, stěžuje si právník
Řízení obvodního soudu pro Prahu 1 neprobíhalo podle Peltova právního zástupce Bronislava Šeráka spravedlivě.

„Rovnost stran ve věci vazebního řízení nebyla dána. Soud a státní zástupce měli k dispozici odposlechy, ke kterým jsme se my nemohli vyjádřit. Jako obhajoba k nim ani nemáme přístup,“ řekl Šerák pro iSportTV. „Domnívám se, že když soud argumentuje nějakým důkazem, tak by obhajoba měla mít právo se s ním seznámit, aby ho mohla rozporovat a vyjádřit se. Bylo nám to odmítnuto na policii. Také státní zástupce požádal o to, aby nám nebylo dovoleno nahlédnout do spisu,“ dodal.

„Trpělivě jsem poslouchal odůvodnění paní soudkyně. Docela mě to překvapilo. Řekla krásnou věc, která nepatří do soudní síně. Jako důvod totiž uvedla, že pan Pelta je vlivný a mocný. To mě překvapilo. S něčím takovým jsem se ještě nesetkal,“ popsal Šerák průběh jednání.

Server Seznam.cz napsal, že Kratochvílová se s Peltou domlouvala na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.

Obvinění v kauze čelí i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Ve čtvrtek odmítla, že by s dotačními zdroji špatně zacházela. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno. Proti obvinění podala stížnost.

„V současné chvíli je předčasné cokoliv předjímat. Asociace doposud nebyla seznámena se spisem a tím pádem se nemůžeme ani detailně k ničemu vyjádřit. FAČR s obviněním nesouhlasí, podala proti němu stížnost a požádala o nahlížení do spisu, aby měla o celé věci přesné informace,“ stojí v prohlášení FAČR.

bitcoin školení listopad 24

Za zneužití pravomoci stanoví trestní zákoník základní sazbu jednoho až pěti let let vězení, s vyšší škodou se ale sazba může zvýšit na pět až 12 let. Za sjednání výhody hrozí půl roku až tři roky odnětí svobody, za porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou velkého rozsahu lze uložit dva až osm let vězení.

Průběh dotační kauzy
3. května V sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR) na Strahově zasahovala policie, která zadržela předsedu asociace Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávali kanceláře v souvislosti s dotacemi ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde rovněž zasahovali stejně jako na pražském magistrátu.
Zadrženi byli také náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová. Policie vyslýchala i bývalého šéfa odboru sportu MŠMT Zdeňka Břízu.
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinností při správě cizího majetku. Později vyšlo najevo, že jde o Peltu, Kratochvílovou a Břízu.
4. května Žalobci navrhli vazbu pro dva ze tří obviněných - pro Peltu a Kratochvílovou.
Podle informací serveru Seznam.cz se Kratochvílová domlouvala s Peltou na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých. Policie má nahrané jejich hovory.
5. května Peltův advokát Bronislav Šerák potvrdil informace, že obviněna byla i FAČR jako právnická osoba. Podle Šeráka je Pelta podezřelý z toho, že měl navádět další dva obviněné Kratochvílovou a Břízu, jak nakládat s dotacemi pro sport. Mělo tedy podle něj jít o jakýsi lobbing.
Kratochvílová byla zproštěna výkonu své funkce. Bříza bude odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra s platností od úterý 9. května. Státní tajemník ministerstva Jindřich Fryč zároveň také rozhodl o ukončení dohody o pracovní činnosti s Březinou.
Soud rozhodl o vazbě pro Peltu a Kratochvílovou.

O dotační kauze dále čtěte:

Soud poslal do vazby náměstkyni ministryně školství Kratochvílovou

Březina za rady ministryni bral statisíce. S čím radil? To se neví

Vyšetřovatelé začali vyslýchat předsedu FAČR Peltu

Policejní úder kvůli financování sportu: zadrženi byli Pelta, Jansta a Březina


  • Našli jste v článku chybu?